gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Hoci kandidáti strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia kandidujú na jednej kandidátke, v europarlamente budú pôsobiť v rôznych frakciách.

Zvolení poslanci za PS budú pôsobiť v Aliancii liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Europoslanci za Spolu sa stanú členmi Európskej ľudovej strany (EPP). Vo frakcii ľudovcov chcú pôsobiť aj europoslanci za KDH a SMK. Vyplýva to z odpovedí týchto strán pre agentúru SITA.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková, PS a SPOLU sa spojili do koalície na Slovensku, aby voličom ponúkli jasnú proeurópsku voľbu.

Tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová informovala, že SMK je dlhodobo členom Európskej ľudovej strany a plánujú ním zostať aj v budúcnosti. Od roku 2002 je členom najväčšej frakcie aj KDH, pripomenul hovorca kresťanských demokratov Stano Župa.

Tri priority

Hlavným cieľom koalície PS/Spolu je spoločná Európa a od toho sa odvíjajú aj ich tri priority. Chcú, aby bola EÚ trvalým zdrojom úspechu a dobrého života ľudí na Slovensku, chránila a rozvíjala demokraciu, slobodu a spravodlivosť pre všetkých a riešila nové výzvy v bezpečnosti, obchode, či geopolitike, pri ktorých je výhodné spájať sily.

„Sme na Slovensku jediná proeurópska sila. Neznamená to, že súhlasíme so všetkým, čo sa v EÚ udeje. Naopak, máme jasnú predstavu, čo v nej zmeniť. Niekde potrebujeme integrácie viac, inde menej, ale chceme o tom s ľuďmi poctivo hovoriť, bez strašenia,“ uviedla koalícia na otázku, čo ich odlišuje od iných strán. Kandidátku PS/Spolu vedie člen PS Michal Šimečka.

Tradičné európske hodnoty

Medzi tri hlavné priority SMK, ktorú do volieb vedie súčasný europoslanec Pál Csáky, patrí zastupovanie tradičných európskych hodnôt v EÚ vrátane kresťanských tradícií, sociálnej citlivosti a národnej identity.

Medzi priority sa dostala aj bezpečnosť a boj proti ilegálnej migrácii a zastupovanie záujmov národnostných a jazykových menšín. Podľa Fialovej ich od ostatných strán odlišuje to, že SMK ponúka hodnoverný program na zastupovanie záujmov národnostných a jazykových menšín, ktoré tvoria približne 10 percent celkového obyvateľstva EÚ.

Ochrana rodiny

KDH chce v Bruseli a Štrasburgu presadzovať ochranu rodiny ako základný prvok každej spoločnosti. Je za zachovanie národnej suverenity tak, aby Slovensko malo vždy právo rozhodnúť sa o svojich národných záujmoch. Sú za zvrchovanosť v kultúrnoetických otázkach.

Tretia priorita nesie názov „Slováci nesmú byť občanmi druhej kategórie“. Tu hovoria nielen o dvojakej kvalite potravín, ale aj podpore farmárov a posilnení potravinovej sebestačnosti. Tvrdia, že ich program sa odlišuje od programu iných strán svojou vyváženosťou.

„Náš program na jednej strane podporuje projekt EÚ, ale prináša aj body, v ktorých treba urobiť jasnú reformu,“ uviedlo KDH.

Voľby do Európskeho parlamentu

Tento týždeň sa v Európskej únii konajú voľby do Európskeho parlamentu. Ako prví pôjdu svoj hlas odovzdať vo štvrtok 23. mája voliči vo Veľkej Británii a Holandsku, posledné miestnosti sa zavrú v nedeľu večer v Taliansku.

Slováci pôjdu voliť v sobotu 25. mája. Nový parlament bude rozhodovať aj o novej Európskej komisii, musí odsúhlasiť jej zloženie. O dôveru voličov sa na Slovensku uchádzalo 31 subjektov, niektorí záujemcovia o post poslanca sa však vzdali.

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Progresívne Slovensko, SMK Strana maďarskej komunity, SPOLU – občianska demokracia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci za Spolu, KDH aj SMK budú patriť k ľudovcom, progresívci sa pridajú k liberálom © SITA Všetky práva vyhradené.