gtag('config', 'UA-130501671-1');

VARŠAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Poľskí biskupi v stredu uznali, že dostatočne nekonali pri zabraňovaní zneužívaniu mladistvých zo strany duchovenstva. Konferencia poľských biskupov uviedla, že neexistujú slová na vyjadrenie ich hanby za sexuálne škandály duchovných.

Priznávame, že ako pastieri cirkvi sme neurobili všetko, aby sme zabránili ubližovaniu,“uviedli v liste, ktorý v nedeľu budú čítať vo všetkých kostoloch.

Dokument vyvolal zdesené reakcie

Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa Poľsko potýka s problémom zneužívania v cirkvi. Zdesené reakcie vyvolal dokumentárny film Tylko nie mów nikomu (Len nikomu nepovedz, voľný preklad, pozn. SITA), ktorý pozostáva z výpovedí obetí, kňazov, ktorí sa priznali k svojim činom, a dôkazov toho, že cirkev len presúvala páchateľov medzi jednotlivými farnosťami a umožňovala im naďalej kontakt s deťmi.

Hlava poľskej katolíckej cirkvi, arcibiskup Wojciech Polak, novinárom vo Varšave oznámil, že biskupi začali prácu na hľadaní odpovede na problém zneužívania niektorými duchovnými a na prípady, ktoré odhalil spomínaný dokument. Podnet na nové konanie pripísal práve snímke. „Film, berúc do úvahy perspektívu obetí, nás upozornil na enormnosť ich utrpenia,“ konštatovali poľskí biskupi.

Vytvoria systém nahlasovania zneužitia

Cirkev v tejto súvislosti vytvorí profesionálny systém nahlasovania prípadov zneužitia a tiež poskytovania právneho a psychologického poradenstva pre obete. Ako uviedol kňaz Piotr Studnicki, medzi preventívne kroky bude patriť vzdelávanie duchovenstva s cieľom vytvoriť pre deti bezpečné cirkevné prostredie.

Poľská cirkev roky tvrdí, že problém pedofílie a berie zaobchádza vážne, ale mnohí kritici poukazujú na to, že len malý počet kňazov čelil sankciám za svoje konanie. To je podľa nich dôkazom, že cirkev pokračuje v skrývaní tohto problému.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľskí biskupi uznali, že pri zamedzovaní zneužívania detí konali nedostatočne © SITA Všetky práva vyhradené.