gtag('config', 'UA-130501671-1');

TCHAJ-PEJ 23. mája (SITA/AP) – Taiwanským prielivom sa preplavili dve americké vojenské lode. Informovalo o tom v stanovisku taiwanské ministerstvo obrany. Z americkej strany šlo o zjavný prejav podpory tomuto ostrovnému štátu, na ktorý si robí nároky Čína.

Lode sa podľa ministerstva plavili v stredu smerom z juhu na sever. Siedma flotila amerických námorných síl sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. Nespravila tak ešte ani Čína, ktorá sa naposledy v apríli sťažovala na to, že sa prielivom preplavila francúzska loď.

Taiwanské námorníctvo rovnako v stredu uskutočnilo vojenské cvičenia pri východnom pobreží krajiny, ktoré vo zvýšenej miere ohrozujú čínske lode a lietadlá.

Čínsky prezident Si Ťin-pching tento rok vyhlásil, že je v prípade potreby pripravený použiť voči Taiwanu aj hrubú silu. Peking sa snaží izolovať krajinu od medzinárodného spoločenstva a ekonomicky ju oslabiť.

Viac k témam: Čína, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Taiwanským prielivom sa preplavili dve americké vojenské lode, na štát si robí nároky Čína © SITA Všetky práva vyhradené.