gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Dvojročným zákazom online encyklopédie Wikipedia v Turecku sa bude zaoberať Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Porušená sloboda prejavu

Nezisková organizácia Wikimedia Foundation, ktorá encyklopédiu prevádzkuje, podala na ňom na Turecko v tejto veci sťažnosť. Tvrdí pritom, že krajina blokovaním Wikipedie porušila slobodu prejavu.

Wikipedia je v Turecku zablokovaná od apríla 2017. Tamojšie úrady vtedy uviedli, že prijali „administratívne opatrenie“, ale dôvod zákazu neuviedli.

Podľa tureckých médií úrady žiadali od Wikipedie, aby odstránila obsah od autorov „podporujúcich terorizmus“.

V Turecku márna snaha

„Podnikli sme tieto kroky v rámci nášho nepretržitého záväzku k slobode prejavu ako základnému právu každej osoby. Robíme tak len po nepretržitých a vyčerpávajúcich pokusoch o zrušenie zákazu prostredníctvom právneho konania na tureckých súdoch, rozhovoroch s tureckými orgánmi a kampaniach na zvýšenie povedomia o blokovaní a jeho dôsledkoch v Turecku a vo zvyšku sveta,“ vyjadrila sa Wikimedia.

Turecko v minulosti dočasne zablokovalo sociálne médiá ako napríklad Facebook či Twitter, pričom sa tak dialo zvyčajne po protestoch alebo teroristických útokoch. Pred zablokovaním mala Wikipedia viac ako 300-tisíc článkov v turečtine.

Viac k témam: Európsky súd pre ľudské práva, Wikipédia
Zdroj: Webnoviny.sk – Wikipédia je v Turecku už dva roky blokovaná, prípad sa dostal pred európsky súd © SITA Všetky práva vyhradené.