gtag('config', 'UA-130501671-1');

JELKA 24. mája (WebNoviny.sk) – Vodný kolový mlyn aj so skanzenom v Jelke v okrese Galanta je po rekonštrukcii opäť otvorený pre verejnosť. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšieho cezhraničného slovensko-maďarského projektu, ktorý je zameraný na zvýšenie atraktívnosti a návštevnosti podunajskej oblasti.

Cezhraničná destinácia

Deväť partnerov projektu chce vytvoriť ucelenú cezhraničnú destináciu, ktorá bude poskytovať služby v oblasti turizmu, kultúry, relaxu a športu na území riek Malý Dunaj a Mošonský Dunaj vrátane hlavného toku Dunaja.

Celkový rozpočet spoločného slovensko-maďarského projektu je 2,8 milióna eur, viac ako 2,4 milióna z tejto čiastky je príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zostatok bude hradený zo štátnych rozpočtov Slovenskej republiky a Maďarska a z vlastných peňazí deviatich partnerov projektu.

Opravili statiku aj chodníky v okolí

Rekonštrukčné práce sa dotkli všetkých dôležitých súčastí vodného mlyna vrátane statiky, vrátenia pôvodného tvaru strechy, vybudovania bezbariérového vstupu, očistenia, zakonzervovania a ošetrenia drevených častí budov.

Obnovené bolo aj infocentrum, úprava chodníkov umožní prístup aj ľuďom na vozíčkoch. Vodný mlyn v Jelke na brehu Malého Dunaja bol z pôvodného lodného mlyna prestavaný na kolový v roku 1905.

Mlelo sa v ňom do polovice minulého storočia. V blízkosti mlyna je skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Vlastníkom historického mlyna je Trnavský samosprávny kraj

Výsledkom, okrem zrekonštruovaného vodného mlyna a skanzenu v Jelke, bude aj dobudovaná rekreačná, vodácka a cykloturistická infraštruktúra na Slovensku a v Maďarsku, do ktorej patrí korzo v Zálesí, mólo a cykotrasa vo Vrakuni, centrum vodáckej turistiky v Šamoríne, cyklotrasa v Kolárove a ďalších 29 objektov v Maďarsku. Popri investíciách do infraštruktúry je dôležitou súčasťou projektu vytvorenie a propagácia spoločnej cezhraničnej destinácie, značky cestovného ruchu Danube Island, ktorá má za cieľ prispieť k rozvoju cestovného ruchu územia Žitného ostrova a Szigetközu,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Viac k témam: rekonštrukcia, TTSK Trnavský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk – Historický mlyn so skanzenom v Jelke opäť otvorili pre verejnosť, opravili aj prístup k budove © SITA Všetky práva vyhradené.