gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Voľby do Európskeho parlamentu (EP) pokračujú druhým dňom v Írsku a Českej republike. Voliči a voličky v Írsku zvolia 13 europoslancov, no v dôsledku oddialenia brexitu sa len 11 z nich ujme svojich kresiel v Bruseli okamžite. Zvyšní dvaja tak spravia, až keď Veľká Británia opustí Európsku úniu. V Česku zvolia 21 europoslancov.

Íri majú aj referendum

V Írsku, kde kampani v dôsledku obáv z brexitu dominovalo posilnenie postavenia krajiny v rámci únie, sú volebné miestnosti otvorené od 7:00 do 22:00 miestneho času (8:00 – 23:00 stredoeurópskeho letného času).

Íri si okrem europoslancov volia aj zástupcov do miestnych samospráv a tiež rozhodujú v referende o návrhu na zmiernenie ústavných obmedzení týkajúcich sa rozvodu. V mestách Limerick, Waterford a Cork voliči zároveň tiež hlasujú o budúcnosti priamej voľby starostov.

V Česku sú eurovoľby dva dni

V Českej republike sa eurovoľby konajú dva dni – v piatok a v sobotu. V piatok sa volebné miestnosti v krajine otvoria o 14:00 a voliči budú môcť svoj hlas odovzdať do 22:00. V sobotu tak budú môcť spraviť od 8:00 do 14:00. V štyroch českých obciach sa tiež budú konať miestne referendá.

Voľby do EP sa konajú od 23. do 26. mája. Voliči si vyberajú 751 svojich zástupcov v Európskom parlamente. Ak Veľká Británia odíde z EÚ, počet poslancov však klesne na 705.

Výsledky štvordňových volieb nebudú oficiálne zverejnené až do nedele v noci, keď sa uzavrú všetky volebné miestnosti. Vo štvrtok už svoje hlasy odovzdali voliči v Holandsku a Veľkej Británii. Informácie pochádzajú z webstránok www.rte.ie, www.euronews.com, ct24.ceskatelevize.cz a z archívu agentúry SITA.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – V druhý deň eurovolieb hlasujú voliči v Írsku a Českej republike © SITA Všetky práva vyhradené.