gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – V nadväznosti na nedávne opätovné predĺženie výnimočného stavu v Egypte slovenský rezort diplomacie aktualizoval cestovné odporúčanie do tejto krajiny.

Pre krajinu platí tretí stupeň, teda odporúčanie necestovať do určitých oblastí.  Ministerstvo o tom informuje na svojej internetovej stránke. Upozorňujú, že na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania.

Vyhýbajte sa verejným plážam

Slovákom v letoviskách na pobreží Červeného mora odporúčajú tráviť čas v hotelovom rezorte a vyhýbať sa verejným plážam.

„Upozorňujeme slovenských občanov, že na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania. Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo dlhodobo za rizikové a dôrazne odporúča slovenským občanom, aby do uvedených oblastí necestovali. Obmedzený je pohyb zahraničných turistov v púštnych oblastiach na západe a juhu krajiny, kde sa nachádza Líbyjská, Západná a Biela púšť,“ píše ministerstvo.

Zavedenie výnimočného stavu podľa ministerstva neovplyvnilo fungovanie egyptských turistických letovísk pri Červenom mori. Občanom SR nachádzajúcim sa v Egypte v rámci organizovanej turistiky odporúčajú riadiť sa pokynmi cestovných kancelárií a ich delegátov.

Zvážte účasť na niektorých výletoch

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča slovenským občanom cestujúcim do letovísk na pobreží Červeného mora ako napríklad Hurgáda, Safaga, Marsa Alam, Šarm al-Šajch, aby sa rekreovali v rámci hotelového rezortu, kde sú ubytovaní. Zároveň odporúčajú, aby sa vyhýbali verejným plážam. Taktiež odporúčajú zvážiť účasť na organizovaných výletoch alebo individuálnu turistiku po južnej časti Sinajského polostrova, do delty Nílu, Káhiry, Alexandrie a Fajúmu.

„Letisko v Tabe a priľahlé letovisko Taba Heights sa nachádzajú v oblasti spravovanej armádou. Odporúčame preto vždy dbať na pokyny cestovných kancelárií a ich delegátov. Neodporúčame individuálne vychádzať z rezortov, poprípade len s autorizovaným sprievodcom alebo cestovnou kanceláriou. Cesta z pomerne odľahlého letiska v Tabe do rovnomenných letovísk sa vykonáva vždy v sprievode vojenského konvoja a trvá 45 – 60 minút jazdy vozidlom,“ informuje ďalej rezort diplomacie.

Apelujú na opatrnosť a na to, aby sa turisti vyhýbali demonštráciám a väčším zhromaždeniam zvlášť počas sviatkov a pamätných dní. Je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek. Z hľadiska kriminality najväčšie riziko predstavujú vreckári a drobní zlodeji. Pri pohybe mimo turistických stredísk odporúčajú uprednostniť nevýstredné oblečenie.

Ministerstvo radí Slovákom cestujúcim do Egypta využiť službu elektronickej dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva.

Viac k témam: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Idete na dovolenku do Egypta? Ministerstvo má pre vás niekoľko odporúčaní © SITA Všetky práva vyhradené.