gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zváži podanie na Ústavný súd SR. Dôvodom je, že hoci ich strana skončila vo voľbách do Európskeho parlamentu na štvrtom mieste pred Slobodou a Solidaritou, je to práve kandidátka ich strany, ktorej pripradol „brexitový mandát“.

KDH hovorí o nespravodlivosti

Miriam Lexmann teda môže do europarlamentu nastúpiť až po odchode Veľkej Británie z EÚ. Ako povedal podpredseda hnutia Pavol Zajac, KDH to považuje za nespravodlivé.

„Nie je pravda, že čakám na brexit. Vidím vyšší záujem v situácii, v ktorej sa celá Európska únia nachádza. To je napríklad udržať jednotu. Nemôžem povedať, že čakám netrpezlivo na brexit. Vidím vyšší záujem v tom, aby sa brexit nestal,“ povedala Lexmann s tým, že keď vidí, ako egoisticky sa správajú politici vo Veľkej Británii, myslí si, že Briti napokon z Únie odídu.

„Pokiaľ zvážime nejaké právne kroky, tak to nebude súvisieť s brexitom, ale s tým, že KDH sa snaží vnášať slušnosť a spravodlivosť do politiky,“ povedala možná budúca poslankyňa EP. Výsledok volieb sa podľa nej nedá považovať za spravodlivý.

14. mandát upravuje novela

Novelu, ktorá 14. mandát upravuje, prijali parlament začiatkom roka. Doteraz malo Slovensko 13 poslancov Európskeho parlamentu, po odchode Veľkej Británie by sme mali mať 14 mandátov.

Podľa pôvodného plánu malo byť Spojené kráľovstvo už mimo EÚ, zatiaľ sa tak nestalo. Na ostrovoch sa konali aj eurovoľby.

Náš 14. europoslanec sa teda mandátu môžu ujať až po brexite. Pre náročnú vnútropolitickú situáciu v Spojenom kráľovstve je neisté, či sa to stane a kedy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Sloboda a Solidarita (SaS), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – KDH považuje „brexitový mandát“ za nespravodlivý, pre výsledok eurovolieb zvažuje podanie na súd © SITA Všetky práva vyhradené.