gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRUSEL 27. mája (WebNoviny.sk) – Porážka britských konzervatívcov vo voľbách do Európskeho parlamentu poukazuje na potrebu schválenia brexitovej dohody v parlamente a vyvedenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Uviedla to v pondelok britská premiérka Theresa Mayová.

Skončili na potupnom piatom mieste

Jej konzervatívci skončili v eurovoľbách so ziskom menej než desiatich percent hlasov na potupnom piatom mieste. Strana Brexit, ktorá podporuje odchod Británie z Európskej únie (EÚ), obsadila prvé miesto.

Mayová, ktorá v júni končí na čele konzervatívcov, uviedla, že jej strana zažila počas volebnej noci „veľké sklamanie„. Opätovne preto podčiarkla „dôležitosť dosiahnutia dohody o brexite„.

Briti vo voľbách podporili tých, ktorí chcú opustiť úniu bez dohody o budúcich vzťahoch. Väčšina ekonómov však tvrdí, že to povedie k ekonomickému chaosu a uvrhne Britániu do recesie.

Odkaz pre dominantné strany

Podľa Nigela Faragea je však výsledok jeho euroskeptickej strany Brexit jasným odkazom pre dominantných konzervatívcov aj labouristov v jeho krajine.

Politik preto pohrozil, že ak Británia do 31. októbra neopustí EÚ, „výsledky, ktoré ste videli pre stranu Brexit dnes, sa zopakujú v parlamentných voľbách„.

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019

Viac k témam: Brexit, Konzervatívna strana, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Mayová po porážke konzervatívcov v eurovoľbách zdôraznila dôležitosť schválenia dohody o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.