gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Výsledky eurovolieb ukázali, že ľudia nechcú hádky, ale spoluprácu strán. Zhodli sa na tom lídri koalície Progresívne Slovensko/Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý na pondelkovej tlačovej besede.

Obaja preto formulovali výzvu prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby sa k nim v predvolebnej spolupráci pridal. Ten chce 17. júna predstaviť bližšie kontúry jeho vlastnej strany.

Hádky a spory ich nebavia

„Ľudia nám počas kampane hovorili, že ich už nebavia hádky a spory o tom, kto sa s kým stretol. Ocenili, že sme dokázali zahodiť egá a spolupracovať. Budeme v tom pokračovať a boli by sme radi, aby by aj ďalšie strany pochopili, že spolupráca má zmysel. A boli by sme radi, ak by sa k nej pridal aj pán Kiska,“ povedal Truban.

„Vyzývame pána Kisku, aby sa pridal do spolupráce. Bolo by to pre Slovensko veľmi dobré. S osudom Slovenska netreba hazardovať. Čím je ponuka nejasnejšia, tým je väčšie riziko, že Slovensko sa nepohne ani po ďalších voľbách,“ pokračoval Beblavý s tým, že chcú, aby sa k nim pridal a majú záujem sa bližšie o tejto ponuke rozprávať, ak má Kiska záujem.

Beblavý potvrdil, že s prezidentom od volieb hovorili. „On nám pekne a slušne pogratuloval, hovorili sme spolu,“ dodal. Ako sa zhodol aj s Trubanom, ďalej situáciu nechcú komentovať, nemyslia si, že odkazy cez médiá sú konštruktívne.

Víťazstvá Valla a Čaputovej

Obaja lídri sa zhodli, že v týchto voľbách sa potvrdilo, že Slováci chcú zmenu. Za lepšou volebnou účasťou a ich víťazstvom sú podľa Beblavého aktívni občania. Ak sa občania mobilizujú a vstúpia do verejného života, dá sa uspieť.

Ukázalo sa to pri víťazstve primátora Bratislavy Matúša Valla aj zvolení prezidentky Zuzany Čaputovej, argumentoval. Verí preto, že im tento entuziazmus vydrží aj do budúcoročných parlamentných volieb. Oba subjekty sú si však vedomé, že dnes začínajú od nuly.

„Dokázali sme urobiť silný program, nájsť špičkových kandidátov. Teraz sa ale vraciame na bod nula a skúsime to zopakovať v parlamentných voľbách,“ dodal Beblavý.

Noví europoslanci z koalície strán

Na tlačovej konferencii vystúpili aj traja zo štyroch zvolených europoslancov za koalíciu. Líder kandidátky Michal Šimečka avizoval, že sa nechce vytratiť ani zo slovenskej politiky. Svoju úlohu vidí aj v komunikovaní európskej agendy na Slovensku. On konkrétne sa chce venovať témam bezpečnosti, spravodlivosti a zahraničnej politiky.

Teda oblastiam, kde podľa neho užšia európska spolupráca prospeje Slovensku. Enviroaktivista Martin Hojsík za PS sa bude venovať ochrane klímy a zvierat. Je pre neho veľký záväzok, že dvaja zo štyroch poslancov koalície sa venujú zlepšeniu životného prostredia.

Okrem neho postúpil za Spolu Michal Wiezik. Politológ Vladimír Bilčík sa chce sústrediť na hybridné hrozby, ktoré ohrozujú budúcnosť a bezpečnosť Európy a tým pádom aj Slovenska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Viac k témam: Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci nechcú hádky, ale spoluprácu. Progresívne Slovensko a Spolu adresovali Kiskovi ponuku © SITA Všetky práva vyhradené.