gtag('config', 'UA-130501671-1');

BOURG-EN-BRESSE 28. mája (WebNoviny.sk) – Vo východofrancúzskom meste Bour-en-Bresse sa v utorok začal prvý z niekoľkých súdov s klimatickými aktivistami, ktorí zvešiavajú portréty francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Robia tak na protest proti jeho údajnej „nečinnosti“ proti klimatickým zmenám. Čelia až desiatim rokom väzenia.

Približne 300 aktivistov prišlo podporiť šesť svojich obžalovaných kolegov skandovaním „my všetci sme strhávači portrétov„.

Aktivistov obvinili z úmyselnej skupinovej krádeže a hrozí im väzenie alebo pokuta až do výšky 150-tisíc eur. Oficiálne portréty prezidenta Macrona strhávali z radníc naprieč Francúzskom. Iba málo ľudí pre nich očakáva prísne tresty.

Na medzinárodnej úrovni je Macron hlasným zástancom boja proti klimatickým zmenám. Domáci aktivisti ho však obviňujú z meškania jeho sľubov upustiť vo Francúzsku od používania fosílnych palív.

Viac k témam: aktivisti, klimatické zmeny, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivisti zvešiavajú portréty Macrona, protestujú proti jeho nečinnosti voči klimatickým zmenám © SITA Všetky práva vyhradené.