gtag('config', 'UA-130501671-1');

BELEHRAD 28. mája (WebNoviny.sk) – Misia Severoatlantickej aliancie KFOR v Kosove vyzvala v utorok ľudí v krajine na zachovanie pokoja. Zároveň dôkladne monitoruje policajnú operáciu na severe. Jednotky KFOR sa podľa ich hovorcu plukovníka Vincenza Grassa koordinujú s úradmi, zatiaľ však nie sú v pohotovosti.

Sme si vedomí prebiehajúcej policajnej operácie. Situáciu monitorujeme a apelujeme na každého, aby zostal pokojný a nedošlo k použitiu násilia,“ povedal v telefonickom rozhovore pre americkú tlačovú agentúru The Associated Press.

Operácia vyvolala napätie

Operácia kosovskej polície proti organizovanému zločinu na severe územia, kde žije prevažne srbská menšina, vyvolala v regióne napätie. Srbsko nariadilo svojim jednotkám stav pohotovosti. Traja policajti utrpeli zranenia, z toho jeden vážne, informovala kosovská tlačová agentúra Kosovapress.

Na zachovanie pokoja vyzval aj kosovský prezident Hashim Thaci. Premiér Ramush Haradinaj apeloval tiež na Belehrad, aby nepodkopával úsilie Kosova bojovať proti organizovanému zločinu.

Srbský prezident Aleksandar Vučič varuje, že jeho krajina bude konať, aby ochránila svojich ľudí. Prezident potvrdil stav pohotovosti srbských jednotiek. Kosovská polícia podľa neho doteraz zadržala 23 ľudí.

V srbskom parlamente povedal, že kosovská polícia použila silu proti „neozbrojeným Srbom“ a strieľala do vzduchu. Srbsko bude „bojovať za zachovanie mieru a stability, avšak budeme v čo najkratšom čase plne pripravení ochrániť našich ľudí,“ uviedol Vučič.

Konfrontácia s jednotkami NATO

Akákoľvek intervencia zo strany Srbska vyústi do priamej konfrontácie s mierovými jednotkami Severoatlantickej aliancie v Kosove. Srbský prezident však tvrdí, že sú si „vedomí všetkých dôsledkov„.

Belehrad odmieta uznať samostatnosť svojej bývalej provincie, ktorá jednostranne vyhlásila nezávislosť v roku 2008, a bráni jej vstupu do medzinárodných organizácií.

Vláda v Prištine zas minulý rok uvalila 100-percentné clá na všetky tovary dovážané zo Srbska a Bosny a Hercegoviny a odmieta ich stiahnuť, kým tieto krajiny neuznajú suverenitu Kosova.

Viac k témam: NATO, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Kosovo údajne použilo silu proti neozbrojeným Srbom, misia NATO vyzýva na zachovanie pokoja © SITA Všetky práva vyhradené.