gtag('config', 'UA-130501671-1');

RIO DE JANEIRO 28. mája (WebNoviny.sk) – Muž, ktorý je obvinený z pobodania brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara počas predvolebnej kampane, nepôjde za svoj čin do väzenia.

V pondelok tak rozhodol federálny sudca. Adelio Bispo de Oliveira je podľa neho duševne chorý a mali by ho umiestniť do psychiatrického zariadenia.

Útok na zhromaždení v Juiz de Fora

Bolsonara, ktorý bol v tom čase prezidentským kandidátom, pobodal útočník v septembri na zhromaždení v Juiz de Fora, 186 kilometrov severne od Ria de Janeiro.

Šesťdesiattriročný krajne pravicový politik bol vtedy na ramenách jedného z jeho podporovateľov a komunikoval s davom. Utrpel vážne vnútorné poranenia brucha a vnútorne krvácal. Pár mesiacov po incidente musel mať kolostomické vrecko.

De Oliveira bol súčasťou sprisahania

Brazílsky prezident tvrdí, že de Oliveira bol súčasťou sprisahania, ktoré mu malo zabrániť vyhrať vo voľbách. Podľa niektorých analytikov však časť jeho úspechu pripadá práve dianiu okolo útoku a neprítomnosti na politických debatách, ktoré po ňom nasledovali.

Štyridsaťročný de Oliveira, ktorý roky pred incidentom patril k ľavicovej strane, uviedol, že jeho útok motivovala nenávisť voči Bolsonarovi. Už v roku 2013 ho pritom zatkli pre napadnutie, uviedla polícia. Po útoku muža zbili prezidentovi podporovatelia.

Viac k témam: brazílsky prezident, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk – Muž, ktorý pobodal prezidenta Bolsonara, nepôjde do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.