gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis pre televíziu CNBC uviedol, že nemôže potvrdiť, či Taliansku uložia vysokú pokutu pre deficit verejných financií, ktorý porušuje pravidlá Európskej únie.

Znepokojená komisia

Konštatoval však, že EK je do istej miery znepokojená fiškálnou trajektóriou Talianska. Pokutu by museli odsúhlasiť ministri financií EÚ.

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini v utorok povedal, že Rím by mohol byť postihnutý pokutou v sume 3 mld. eur pre akumuláciu dlhov a pre deficity porušujúce pravidlá únie.

Salvini vyhlásil, že použije všetku svoju energiu, aby bojoval proti európskym fiškálnym pravidlám, ktoré sú podľa neho zastarané a neférové.

Najpomalší rast v EÚ

Dombrovskis povedal, že prístup Talianska k verejným výdavkom viedol k „určitému stupňu“ finančnej nestability, vyvolal rast úrokov pre požičiavanie si vlády, aj v širšej ekonomike, podkopal dôveru investorov a spôsobil, že krajina trpí najpomalším ekonomickým rastom v rámci EÚ.

„Takže z tohto hľadiska si myslíme, že je dôležité prehodnotiť túto fiškálnu trajektóriu, aby sa zabezpečila finančná stabilita a aby sa zabezpečilo, že Taliansko sa dokáže vrátiť k rýchlejšiemu rastu ekonomiky,“ dodal.

Viac k témam: EK Európska komisia, verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansku hrozí podľa Salviniho mastná pokuta, eurokomisár Dombrovskis to nepotvrdil © SITA Všetky práva vyhradené.