gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Maroš Šefčovič je spoločným kandidátom krajín Vyšehradskej štvorky na jednu z vrcholových európskych pozícií. Povedal to v utorok minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na tlačovej konferencii.

Diskusia o rozdelení európskych funkcií

Momentálne sa v Bruseli začína mimoriadny summit, na ktorom premiéri a prezidenti EÚ diskutujú o rozdelení európskych funkcií. Nie je však jasné, na ktorý post budú premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska Šefčoviča navrhovať.

Hoci sa objavila správa o kandidatúre na post predsedu Komisie, český premiér Andrej Babiš to už dementoval. Do úvahy môže prichádzať post vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Lajčák v utorok na pôde svojho rezortu potvrdil, že medzi krajinami je dohoda na tom, že Šefčovič bude spoločným kandidátom na nejakú vrcholovú pozíciu.

Kandidát najväčšej frakcie

„Je to výborná správa pre Slovensko. Sme presvedčení, že má predpoklady, aby takúto funkciu zastával. S týmto stanoviskom išiel na summit aj premiér Peter Pellegrini. Rokovania sa ešte len začínajú, budú náročné a verme si, že dohoda bude úspešná,“ povedal Lajčák.

České Hospodárske noviny a následne viaceré zahraničné médiá informovali, že na utorkovom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady chcú premiéri Vyšehradskej skupiny navrhnúť Maroša Šefčoviča za predsedu Európskej komisie. Ním by sa mal stať kandidát politickej frakcie, ktorá má najviac poslancov, v tomto prípade kandidát Európskej ľudovej strany Manfred Weber.

Ľudovci podobne ako socialisti však vo voľbách oslabili a budú potrebovať ďalšieho partnera. Hovorí sa o liberáloch alebo zelených. Nominácie na vrcholové európsky posty by mali odrážať výsledky eurovolieb. Bazíruje sa ale aj na rodovom a regionálnom vyvážení.

Timmermans posilnil

Doteraz všetky tri vrcholové posty – predsedu Európskej rady, Európskej komisie aj Európskeho parlamentu zastávali kandidáti ľudovcov Donald Tusk, Jean-Claude Juncker a Antonio Tajani.

Šefčovič sa v rámci jeho politickej frakcie socialistov o post spitzenkandidáta uchádzal, vzdal sa však v prospech Fransa Timmermansa. Ten v eurovoľbách vo svojej domovskej krajine – v Holandsku, dosiahol nečakane dobrý výsledok.

Naopak, Smer na Slovensku oslabil a nebol víťazom volieb do EP. Šefčovič je momentálne podpredsedom komisie pre energetickú úniu. V minulosti sa už vyjadril, že by mal záujem o post šéfa európskej diplomacie alebo post komisára, ktorý rieši dôležité priemyselné výzvy dneška.

Dohadovanie bude trvať mesiace

Lídri Európskej únie zavítajú v utorok do Bruselu, aby preskúmali novú politickú situáciu a vybrali kandidátov pre najvyššie európske posty. Medzi tie patrí aj funkcia predsedu Európskej komisie, ktorú momentálne zastáva Jean-Claude Juncker. Dohadovanie sa o funkciách bude trvať pravdepodobne niekoľko mesiacov. Do diskusií sa zapojí aj Veľká Británia.

Po prvý raz nebudú mať veľké centristické bloky v Európskom parlamente väčšinu. V eurovoľbách naopak posilnili nacionalisti, Zelení a liberáli. Únia tak ostala rozdrobenejšia a nájdenie konsenzu bude ťažšie ako v minulosti. Večerné rokovania dokonca nemusia vyústiť ani do užšieho zoznamu kandidátov.

Pre lídrov to bude skôr príležitosť, aby odhadli politickú náladu a preskúmali možné kombinácie, ktoré zabezpečia stabilnú rovnováhu politických názorov. Na summite sa zúčastní aj britská premiérka Theresa Mayová, avšak zdroje z Bruselu avizovali, že téme brexitu sa budú politici venovať málo alebo vôbec.

Viac k témam: EK Európska komisia, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, V4 Vyšehradská štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bruseli sa začal summit o rozdelení postov v Európskej únii, premiéri V4 chcú navrhnúť aj Šefčoviča © SITA Všetky práva vyhradené.