gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Po krátkej prestávke sa opäť zvyšuje vodný stav v povodí Dunaja v Nemecku, Rakúsku a na území Slovenska. Agentúru SITA o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Intenzívne búrky spôsobili lokálne aj prívalové povodne.

Očakávajú vzostup hladiny Dunaja

Podľa hydrológa Martina Halaja sa v povodí Dunaja vyskytli zrážky takmer na celom území. Vzhľadom na nasýtenosť povodia po predchádzajúcich zrážkach očakáva opätovný vzostup hladiny Dunaja.

V najbližších dňoch podľa predpovede očakávame ubúdanie zrážok. V hornej časti slovenského úseku Dunaja však očakávame výrazný vzostup s kulmináciou v štvrtkových podvečerných hodinách v Devíne na úrovni 570 cm a v Bratislave na úrovni 610 cm. Dosiahnutie stupňov povodňovej aktivity neočakávame. Kulminácie v dolnej časti slovenského úseku Dunaja, na staniciach Komárno a Štúrovo, predpokladáme v piatok 31. mája v dopoludňajších hodinách. Opätovný výrazný vzostup očakávame aj na rieke Morava s predpokladanou kulmináciou v Moravskom Svätom Jáne vo štvrtok 30. mája napoludnie na úrovni 375 cm,“ približuje Halaj.

Vydali výstrahy prvého stupňa

Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakáva hydrologička zo SHMÚ Hana Hlaváčiková na strednom a dolnom Hrone ešte vzostup vodných hladín a na ostatných tokoch prevažne ustálenosť až mierny pokles vodných hladín.

Pre okresy Michalovce a Trebišov sú platné hydrologické výstrahy prvého stupňa na povodeň, ktoré sú zverejnené na webovej stránke SHMÚ. „Situáciu budeme sledovať a priebežne aktualizovať,“ dodáva Hlaváčiková.

Viac k témam: Dunaj, povodne, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silné dažde, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Hladina Dunaja opäť stúpa, intenzívne búrky spôsobili na Slovensku lokálne aj prívalové povodne © SITA Všetky práva vyhradené.