gtag('config', 'UA-130501671-1');

JERUZALEM 29. mája (WebNoviny.sk) – V Izraeli sa v utorok rozhoduje o tom, či sa podarí sformovať novú vládu alebo krajinu čakajú nové parlamentné voľby. Na nájdenie kompromisu majú politici čas do polnoci.

Žiada zo strán nechce ustúpiť

V utorok pokračujú vyjednávania, ktoré by umožnili strane Izrael, náš domov Avigdora Liebermana pridať sa k pravicovej koalícii premiéra Benjamina Netanjahua. Bez Liebermana pritom Netanjahu nemá majoritu v parlamente a nedokáže zostaviť vládu.

Obaja politici zastávajú svoje pozície a žiadna zo strán, zdá sa, nemá v úmysle ustúpiť. Lieberman trvá na tom, že budúca vláda musí presadiť rozšírenie brannej povinnosti aj na ortodoxných židov, náboženské strany, od ktorých je Netanjahu závislý, sú však rezolútne proti tomuto nápadu.

Netanjahuovi sa stále nedarí zostaviť vládu

Parlamentné voľby sa konali v Izraeli v apríli. To, že Benjamin Netanjahu obháji po voľbách svoj premiérsky post, vyzeralo ako hotová vec.

Netanjahuovi sa však stále nedarí zostaviť vládu, a situácia môže veľmi ľahko viesť až k novým voľbám. Opoziční poslanci už pripravujú návrh na rozpustenie izraelského parlamentu, po ktorého schválení by museli nasledovať nové voľby.

Netanjahu a jeho strana Likud sa chystali vytvoriť vládu s viacerými menšími nacionalistickými, krajne pravicovými a ultraortodoxnými náboženskými stranami, no medzi jednotlivými súčasťami tejto zamýšľanej koalície sa nečakane objavili neprekonateľné rozpory.

Viac k témam: izraelský premiér, parlamentné voľby v Izraeli, strana Likud
Zdroj: Webnoviny.sk – Izraelu hrozia nové parlamentné voľby, premiér Netanjahu a Lieberman nedokážu nájsť kompromis © SITA Všetky práva vyhradené.