gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) –  Aktuálnu situáciu v strane Smer-SD budú vyhodnocovať jej členovia na nadchádzajúcej krajskej rade v Prešove. Uviedol to pre agentúru SITA krajský predseda strany Smer-SD v Prešove Vladimír Jánošík.

K zverejnenej kritike sa však vyjadrovať nechcel. Z okresných štruktúr v kraji ale podobnú snahu, akú majú podľa medializovaných informácií niektoré stranícke organizácie, zatiaľ nezaznamenal.

„Krajskú radu máme naplánovanú na pondelok, kde chceme vyhodnotiť voľby. Myslím si, že sa najprv v rámci vnútrostraníckej diskusie musíme baviť o starostiach a radostiach, ktoré máme v strane a potom niečo hovoriť o personálnych veciach. Vnímam, odkiaľ to vyšlo, ale chcem sa v prvom rade baviť s okresmi o vecných problémoch a zhodnotiť eurovoľby. Myslím si, že tie rovnako ako prezidentské voľby, keď už neboli dobré, isto neboli ani zlé. Ak príde aj takáto téma a bude to potrebné, budeme sa jej venovať,“ uviedol Jánošík pre agentúru SITA.

Vyjadrili demokratický názor

Siedmi krajskí predsedovia strany Smer-SD popierajú dezinterpretáciu niektorých médií, že v strane je vzbura.

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút. Nekonkretizoval však, o ktorých siedmich krajských predsedov ide.

„V strane budeme diskutovať o volebnom výsledku a každý člen môže vyjadriť demokraticky svoj názor. Ale strana je jednotná a určite budeme o budúcnosti strany rozhodovať na riadnom sneme,“ tvrdia podľa Mažgúta krajskí predsedovia.

Presadzovali otvorenú diskusiu

Zároveň zdôrazňujú, že strana Smer-SD nikdy nebránila svojim členom vyjadrovať sa k aktuálnej politickej situácii na Slovensku alebo vo vnútri strany.

„Ako predsedovia krajských organizácií sme vždy presadzovali otvorenú diskusiu vo vnútri strany a nie posielanie si odkazov cez médiá. A predovšetkým si myslíme, že akékoľvek politické vyjadrenia by nikdy nemali byť motivované vlastnými nenaplnenými ambíciami niektorých členov strany,“ objasňujú krajskí predsedovia.

Veria, že sa na sneme bude riešiť okrem personálnych otázok najmä program, keďže za 20 rokov podľa nich strana ukázala, že má výsledky, vďaka ktorým trikrát zostavila vládu.

Žiadajú odstúpenie Fica a Kaliňáka

Padajúce preferencie a opakované kauzy ľudí zo Smeru-SD vyvolali nespokojnosť medzi členmi strany na východom Slovensku. Niektoré stranícke organizácie poslali predsedníctvu Smeru výzvy, v ktorých žiadajú odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií.

Spravodajský denník o tom informoval v utorok na svojom spravodajskom webe s tým, že organizácie tiež požadujú zvolanie mimoriadneho snemu a vyzývajú predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby kandidoval za predsedu. V liste členovia Smeru píšu o úbytku členov, nespokojnosti s klesajúcim počtom voličov strany s tým, že s nimi vedenie nekomunikuje.

Nepáči sa im ani to, ako sa vyrovnali s kauzami Smeru, opisujú frustráciu z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj postup polície pod Robertom Kaliňákom. Pod list sa podpísali viacerí členovia aj okresní funkcionári z Košického kraja. Dostalo ho nielen predsedníctvo, ale aj všetky krajské a okresné organizácie.

Viac k témam: Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajskí predsedovia Smeru-SD vzburu popierajú a situáciu budú riešiť aj v Prešove © SITA Všetky práva vyhradené.