gtag('config', 'UA-130501671-1');

BELEHRAD 29. mája (WebNoviny.sk) – Rusko a jeho tradičný spojenec Srbsko obvinili NATO a Európsku úniu z nedávneho nárastu napätia v Kosove, kde miestna polícia uskutočnila razie na Srbmi dominovanom severe.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov o utorkovej operácii povedal, že ju podnietila únia a Severoatlantická aliancia.

Podľa kosovských predstaviteľov šlo však o akciu zameranú na boj proti korupcii a organizovanej kriminalite. Lavrov novinárom počas oficiálnej návštevy Slovinska v stredu povedal, že obe zoskupenia „ovládajú“ úrady v Kosove.

Srbský prezident Aleksandar Vučič zas obvinil mierové jednotky NATO v Kosove z toho, že klamali, keď tvrdili, že informovali Belehrad v predstihu o policajnej akcii a keď tvrdili, že šlo o bežnú policajnú akciu. „Nehovoria pravdu. Situácia srbského obyvateľstva v Kosove je oveľa horšia, než bola do včera,“ konštatoval Vučič.

Počas razií kosovská polícia zatkla viac než dvanásť ľudí, medzi nimi ruského zamestnanca OSN. Viacero osôb na oboch stranách utrpelo zranenia.

Viac k témam: armáda, Kosovo, polícia, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko a Srbsko obvinili NATO z nárastu napätia v Kosove, situácia obyvateľstva sa zhoršila © SITA Všetky práva vyhradené.