gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Vláda SR v stredu schválila návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktorá prinesie nové možnosti podpory elektromobilov. Cieľom návrhu je rozšírenie poskytovania dotácií o oblasť podpory používania vozidiel s pohonom na alternatívne palivá.

Podporia nákup elektromobilov

Prioritný zámer Ministerstva hospodárstva SR je v budúcnosti podporiť nákup elektromobilov. Samotná novela neznamená žiaden konkrétny dotačný program, vrátane podmienok alebo spôsobu podpory. Ten určia až budúce výzvy. Návrh novely zohľadňuje aj v marci vládou schválený Akčný plán rozvoja elektromobility v SR,“ uviedla k návrhu Jana Krištofová z odboru komunikácie MH SR.

Ministerstvo hospodárstva už v minulosti avizovalo, že pripravuje novú vlnu podpory nákupu elektromobilov.

Jej podmienky majú byť podobné ako v programe v rokoch 2016 – 2018, ktorý podporil 831 žiadateľov o dotáciu na nákup elektromobilov, z nich bolo 514 vozidiel s výhradne elektrickým pohonom. Vyhlási ju pravdepodobne v poslednom štvrťroku tohto roka.

Dotácie za vyradenie staršieho auta z evidencie

Novela sa zaoberá aj možnosťou získať dotáciu na vozidlo v prípade vyradenia staršieho auta z evidencie – opatrenie známe v minulosti aj ako šrotovné. Vtedy by mohla dotácia dosiahnuť až 35 percent z celkovej obstarávacej ceny vozidla.

Ministerstvo hospodárstva však zdôrazňuje, že aktuálne žiadnu novú vlnu šrotovného nepripravuje. Na druhú stranu však po zmene zákona bude môcť štát v prípade potreby operatívne reagovať na aktuálny ekonomický vývoj a krízovú situáciu. Rezort si len zodpovedne otvára cestu v budúcnosti podporiť priemysel opatrením, ktoré má environmentálny rozmer,“ dodala Krištofová.

Novela zákona o dotáciách vytvára možnosť pre poskytnutie podpory aj vozidlám s iným alternatívnym palivom, a to nielen elektromobilom, ale aj LPG a CNG vozidlám. Definuje sa aj široký okruh kategórií vozidiel, na ktoré by sa v budúcnosti mohli uplatňovať dotácie po zohľadnení aktuálnych trendov a potrieb z hľadiska priemyslu, rozvoja dopravy, ako aj ochrany životného prostredia,“ ozrejmila Krištofová.

Viac k témam: dotácie, elektromobil, Ministerstvo hospodárstva SR, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci by mohli získať podporu na nákup elektromobilov, vláda schválila novelu o dotáciách © SITA Všetky práva vyhradené.