gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Na území Slovenskej republiky budú cvičiť aj chemici z Ukrajiny.

Priority členstva v OBSE

Pod záštitou predsedníctva Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa totiž  stredu v priestoroch Výcvikového a testovacieho centra radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (VTC RCHBO) v Zemianskych Kostoľanoch začína spoločný výcvik príslušníkov Finančnej služby a ochrany štátnych hraníc Ukrajiny v oblasti chemických zbraní.

Za účasti zástupcov OBSE a pod dozorom a vedením profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR sa na ňom zúčastnia aj príslušníci aktívnych záloh a Colného úradu Ministerstva vnútra SR. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Rezort obrany tak aj týmto praktickým spôsobom prispieva k napĺňaniu priorít, ktoré si Slovenská republika stanovila počas svojho predsedníctva v OBSE.

Vysoká úroveň spôsobilosti centra

„Záujem o výcvik v našich priestoroch v Zemianskych Kostoľanoch potvrdzuje vysokú úroveň výcvikových spôsobilostí centra, ktorá je pri uplatňovaní režimu zákazu chemických zbraní cenená aj zo strany jednotlivých medzinárodných organizácií a expertov v oblasti RCHBO,“ uviedol v tejto súvislosti minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Hlavným cieľom výcviku je posilňovanie zručností v oblasti detekcie, rozpoznávania a bežnej manipulácie s toxickými chemickými látkami, pričom jeho zámerom je najmä posilnenie opatrení na kontrolu ich cezhraničného pohybu. Výcvik bude v Zemianskych Kostoľanoch v dňoch od 29. do 30. mája tohto roka.

Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ukrajinská armáda
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vojaci budú viesť výcvik v oblasti chemických zbraní, zúčastnia sa ho aj Ukrajinci © SITA Všetky práva vyhradené.