gtag('config', 'UA-130501671-1');

ŽENEVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Zakladateľ portálu WikiLeaks na získavanie a zverejňovanie tajných informácií Julian Assange „preukazuje všetky symptómy typické pre dlhodobé vystavovanie psychologickému mučeniu„.

Uviedol to nezávislý expert Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva, ktorý Assangea navštívil v londýnskom väzení.

Čelí obvineniam v USA aj Švédsku

Kancelária OSN pre ľudské práva v piatok informovala, že zvláštny spravodajca pre mučenie Nils Melzer navštívil Assangea 9. mája spolu s dvomi zdravotnými expertmi na vyšetrovanie potenciálnych obetí mučenia a týrania.

Podľa Melzera je pritom „zjavné„, že zdravotný stav zakladateľa WikiLeaks bol ovplyvnený „extrémne nepriateľským a svojvoľným prostredím„, ktorému bol roky vystavený.

Spojené štáty americké obvinili Juliana Assangea za získavanie a zverejňovanie tajných informácií. Assange podľa Washingtonu ohrozil bezpečnosť USA tým, že zverejnil tisíce tajných dokumentov, vrátane mien dôverných armádnych a diplomatických zdrojov. O Assangea sa zaujíma aj Švédsko, ktoré na neho vydalo príkaz na zadržanie pre obvinenia zo znásilnenia.

Od júna 2012 sa ukrýval na veľvyslanectve

Assange sa od júna 2012 ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne práve pre obavy z vydania do Švédska alebo Spojených štátov.

Jedenásteho apríla tohto roku mu však Ekvádor odobral azyl. Dôvodom bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov„. V súčasnosti si odpykáva 50-týždňový trest odňatia slobody za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Viac k témam: mučenie, WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk – Assange preukazuje symptómy psychologického mučenia, vyhlásil expert OSN po návšteve vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.