gtag('config', 'UA-130501671-1');

KOŠICE 31.mája (WebNoviny.sk) – Primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka veľmi teší, že ostré štrajky v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) sa končia.

Je to znak toho, že odborári pochopili, že cestujúci nemajú byť rukojemníkmi v ich rukách. Na našom sľube sa nič nemení. Stojím si za tým, čo som povedal už niekoľkokrát. Vodiči budú mať vyššie platy a predstavíme aj celkové zmeny, ktoré je potrebné urobiť,“ uviedol vo štvrtok Polaček v reakcii na list, ktorý mu v stredu zaslali odborári.

Štrajková pohotovosť pokračuje

Odborári mu v liste predložili návrh textu, pod ktorým by mal svojím podpisom potvrdiť, že požiadavky zamestnancov DPMK, ktoré verejne deklaroval, splní.

Taktiež ho informovali o tom, že štrajková pohotovosť zamestnancov Dopravného podniku mesta Košice stále pokračuje, nateraz ale pozastavujú ostré štrajky.

Aj na štvrtkovej mestskej rade sme sa z mojej iniciatívy zaoberali aktuálnymi problematikou DPMK. Verím, že rokovania s odborármi budú opäť konštruktívne a nebudeme sa spoliehať len na písomné vyhlásenia. Je verejne známe, že naši predchodcovia podnik zanechali v žalostnom stave. Dnes je na nás a ostatných stranách pri rokovacom stole, aby sme podnik ozdravili v prospech fungujúcej MHD pre Košičanov,“ dodal Polaček.

Žiadajú zvýšenie platov

Odborári vstúpili do štrajkovej pohotovosti 11. marca a vo štvrtok 9. mája po neúspešnom rokovaní s vedením podniku do ostrého štrajku.

Vyhlásenie štrajku zdôvodnili naplnením hospodárskych a sociálnych záujmov zamestnancov, ktoré malo nastať ich 10-percentným nárastom platov v tomto roku a o ďalších 8 percent od začiatku roka 2020. Do dvojhodinového štrajku sa 9. mája zapojilo vyše 97 percent vodičov DPMK.

Do ďalšieho štvorhodinového štrajku 22. mája sa už okrem vodičov zapojili aj dielenskí pracovníci. Mesto považuje oba štrajky za nezákonné, keďže nebola splnená oznamovacia lehota troch pracovných dni pred začatím štrajku.

Viac k témam: Dopravný podnik mesta Košice DPMK, štrajk, zvýšenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk – Polaček uvítal ukončenie štrajkov v košickom dopravnom podniku a reagoval na list odborárov © SITA Všetky práva vyhradené.