gtag('config', 'UA-130501671-1');

21.8.2019 (Webnoviny.sk) – Únava bola zrejme príčinou nehody, ktorá sa stala v utorok na rýchlostnej ceste R1 pri Žiari nad Hronom.

Ako agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, 63-ročná vodička prešla na nespevnenú časť vozovky, narazila do trávnatého svahu, auto sa prevrátilo, prerazilo oplotenie a zostalo stáť nepojazdné mimo cesty. Vodička sa pri nehode našťastie iba ľahko zranila.

Ako upozornila Faltániová, k mikrospánku dochádza hlavne pri monotónnej jazde na úsekoch ako diaľnice alebo cesty prvej triedy. Príčinou nie je len nedostatok spánku, ale jeho kvalita a súvisí aj s horúcimi letnými dňami. Ťažké nehody spôsobené únavou sa vyskytujú najčastejšie počas noci, alebo popoludní v čase od 15:00 do 16:00.

Šofér má nábeh na mikrospánok keď začína vidieť rozmazane kontúry predmetov v okolí auta, stráca orientáciu vo svojom jazdnom pruhu a pociťuje z toho úzkosť, keď sa zľakne zmenenej zvukovej kulisy pri vjazde do tunela alebo dlhšieho podjazdu. Najúčinnejším opatrením je uvedomenie si tohto rizika – teda zastaviť, oddýchnuť si a nabrať nové sily.

Viac k témam: dopravná nehoda, mikrospánok, rýchlostná cesta R1
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Auto sa prevrátilo a prerazilo oplotenie R1, príčinou bola zrejme únava a mikrospánok © SITA Všetky práva vyhradené.