gtag('config', 'UA-130501671-1');

21.8.2019 (Webnoviny.sk) – Nemecko plánuje zohrávať aktívnejšiu úlohu v Arktíde. Poukazuje pritom na rastúci ekologický, politický a ekonomický význam tohto územia v dôsledku klimatickej zmeny. Nemecký kabinet prijal v stredu uznesenie, v ktorom deklaruje svoj zámer vyslať svojich expertov do Arktickej rady.

Plánuje tiež agitovať za rozšírenie chránených oblastí v Arktíde a preskúmať potenciál, ktorý by mohli mať počas letných mesiacov pre námornú dopravu severozápadné a severné úseky Arktídy.

Deštrukcia prírody

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok po stretnutí so severskými lídrami uviedla, že jej krajina, ktorá má v Arktickej rade štatút pozorovateľa, „dohliadne na strategickú úlohu Arktídy„.

Nemecko sa podľa nej bude usilovať ochrániť toto územie pred tým, aby sa stalo „objektom bezohľadného využívania a deštrukcie prírody„.

Medzivládne fórum

Arktická rada je medzivládne fórum, ktoré podporuje spoluprácu, koordináciu a interakciu medzi arktickými štátmi, domorodými arktickými komunitami a inými obyvateľmi arktických oblastí.

Zameriava sa najmä na otázky udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia v Arktíde. Členmi Arktickej rady sú Kanada, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Rusko, Švédsko a Spojené štáty.

Viac k témam: Arktická rada, Arktída
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko plánuje zohrávať aktívnejšiu úlohu v Arktíde, podľa Merkelovej chcú územie ochrániť © SITA Všetky práva vyhradené.