gtag('config', 'UA-130501671-1');

21.8.2019 (Webnoviny.sk) – Dohodnutý odchod Veľkej Británie z Európskej únie je podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ešte stále možný, aj napriek tomu, že na dohodu, ktorá by uspokojila obe strany, nezostáva veľa času.

Kancelárka v stredu pred bilaterálnymi rokovaniami s britským premiérom Borisom Johnsonom v Berlíne naznačila, že pred britským vystúpením z európskeho bloku, ktorý je naplánovaný na 31. októbra, by sa dalo nájsť riešenie na spornú otázku írskej hranice, ak na ňom všetky strany tvrdo zapracujú.

Otázka írskej hranice

Môžeme byť schopní nájsť ho počas nasledujúcich 30 dní, prečo nie,“ skonštatovala Merkelová.

Johnson zase pred novinármi uznal, že je na nich, aby predložili riešenia pre hranicu Severného Írska a zároveň privítal „vražedný časový plán 30 dní“, ktorý navrhla Merkelová.

Existuje veľa riešení, ktoré sú ponúkané a už sa o nich diskutovalo. Nemyslím si, že ich britská vláda za posledné tri roky veľmi aktívne navrhovala,“ povedal politik.

Návrat tvrdých hraníc

Británia a zvyšná európska 27 sa sporia o klauzulu v dohode o brexite, ktorá sa týka írskej poistky. Tá má zabrániť návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom.

Johnson žiada jej zrušenie, zatiaľ čo Brusel ju považuje za nevyhnutný nástroj zachovania integrity jednotného európskeho trhu.

Viac k témam: Brexit, kontroly na hraniciach
Zdroj: Webnoviny.sk – Podľa Merkelovej je dohodnutý odchod Veľkej Británie z Európskej únie ešte stále možný © SITA Všetky práva vyhradené.