gtag('config', 'UA-130501671-1');

22.8.2019 (Webnoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok stretne s britským premiérom Borisom Johnsonom. Niekoľko hodín predtým bagatelizoval možnosť vyriešenia problému írskej poistky, ktorý načrtla v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Riešenie sa dá nájsť

Tá počas stredajšej schôdzky s Johnsonom v Berlíne naznačila, že do brexitu plánovaného 31. októbra by sa dalo nájsť riešenie týkajúce sa spornej írskej hranice, ak na ňom všetky strany tvrdo zapracujú.

„Môžeme byť schopní ho nájsť počas nasledujúcich 30 dní, prečo nie,“ skonštatovala Merkelová. Johnson povedal, že je „viac než spokojný“ s týmto „horúcim časovým plánom“. Neskôr v stredu sa však Macron vyjadril, že otvorenie rokovaní o tejto téme „nie je možné“.

Sporná klauzula

Británia a zvyšná európska dvadsaťsedmička sa sporia o klauzulu v dohode o brexite, ktorá sa týka írskej poistky. Tá má zabrániť návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom.

Johnson žiada jej zrušenie, zatiaľ čo Brusel ju považuje za nevyhnutný nástroj na zachovanie integrity jednotného európskeho trhu.

Viac k témam: Brexit, britský premiér, francúzsky prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania o írskej poistke nie sú možné, tvrdí Macron pred stretnutím s Johnsonom © SITA Všetky práva vyhradené.