gtag('config', 'UA-130501671-1');

23.8.2019 (Webnoviny.sk) – Rekordný počet požiarov v Amazonskom pralese je „medzinárodnou krízou„, ktorá musí byť na čele agendy summitu krajín G7. Uviedol to francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Náš dom horí,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro reagoval obvinením Macrona, že tento problém využíva na politický profit. Výzvy na diskusiu o požiaroch na summite G7 vo francúzskom Biarritzi, kde sa Brazília nezúčastní, evokujú podľa Bolsonara „pomýlené koloniálne myslenie„. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Oheň vraj zakladajú neziskovky

Satelitné dáta publikované brazílskym Národným inštitútom pre výskum vesmíru (INPE) ukazujú 85-percentný nárast lesných požiarov v Brazílii oproti predchádzajúcemu roku. Väčšina z nich sa pritom nachádza v Amazónii.

Za vysokým počtom požiarov môžu byť podľa brazílskeho prezidenta mimovládne organizácie. Politik v stredu uviedol, že oheň by mohli zakladať neziskovky, ktorým znížili rozpočty, aby „pritiahli pozornosť proti mne, proti vláde Brazílie„. Dôkazy, ktoré by podporili jeho tvrdenia, však neposkytol.

Prudký nárast odlesňovania

Niektoré mimovládne organizácie zas obviňujú Bolsonarovu politiku z prudkého nárastu odlesňovania Amazonského pralesa. Brazílska vláda čelí medzinárodnému tlaku, aby chránila prales pred nelegálnou ťažbou dreva a banskou činnosťou.

Vedci nedávno vypočítali, že Amazonský prales vo svojej súčasnej rozlohe pohlcuje takmer všetky emisie, ktoré produkujú všetky juhoamerické krajiny. Približne 60 percent rozlohy Amazonského pralesa sa nachádza práve na území Brazílie.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Amazonský prales, brazílsky prezident, francúzsky prezident, lesný požiar, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk – Náš dom horí, vyhlásil Macron a požiare v Amazonskom pralese nazval medzinárodnou krízou © SITA Všetky práva vyhradené.