gtag('config', 'UA-130501671-1');

23.8.2019 (Webnoviny.sk) – Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho nazval v piatok svojho amerického rezortného kolegu Mikea Pompea „jedovatou rastlinou americkej diplomacie„. Zároveň sa pritom zaviazal „ukončiť absurdný sen„, že sankcie v Pchjongjangu spôsobia zmenu.

Obnovenie jadrových rozhovorov

Ostrá rétorika Severnej Kórey môže oslabiť vyhliadky na skoré obnovenie jadrových rozhovorov medzi krajinami. Osobitný vyslanec USA pre Severnú Kóreu Stephen Biegun tento týždeň uviedol, že Washington je pripravený na opätovné začatie rozhovorov.

Vyjadril sa tak deň po ukončení pravidelného spoločného vojenského cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré Pchjongjang označuje za nácvik invázie.

Tvrdé sankcie proti Severnej Kórei

Ri pravdepodobne reagoval na vyjadrenie Pompea v rozhovore pre Washington Examiner, že Washington ponechá tvrdé sankcie voči Severnej Kórei, kým sa nezbaví jadrových zbraní.

Jadrové rokovania medzi Washingtonom a Pchjongjangom stagnujú od februárového druhého summitu Kima a Trumpa, pod ktorého neúspech sa podpísali rozdielne názory na americké sankcie uvalené na Severnú Kóreu pre jej jadrový program.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Pompeo je jedovatá rastlina americkej diplomacie, vyhlásil severokórejský minister Ri Jong-ho © SITA Všetky práva vyhradené.