gtag('config', 'UA-130501671-1');

24.8.2019 (Webnoviny.sk) – Minister obrany Peter Gajdoš si dnes v obci Skýcov pietnou spomienkou uctil pamiatku obetí Slovenského národného povstania (SNP) a zúčastnil sa na 31. ročníku pochodu Náučným partizánskym chodníkom Skýcov – Zlatno.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, pri tejto príležitosti vyzdvihol hodnotu slobody a mieru a poukázal tiež na silnejúcu netoleranciu a rastúci extrémizmus v dnešnej spoločnosti.

Hrdinovia sa nedali zastrašiť

Dnes sme sa vo vašej obci stretli, aby sme spoločne vzdali hold všetkým hrdinom a hrdinkám, ktorí počas druhej svetovej vojny boli odhodlaní so zbraňou v ruke poraziť fašizmus. Nenechali sa zastrašiť napriek tomu, že nemohli vedieť výsledok,“ povedal Gajdoš.

Zároveň ocenil význam takéhoto podujatia, a to predovšetkým pre mladých ľudí, ktorí hrôzy vojny poznajú iba z učebníc dejepisu. „V dnešnej dobe je dôležité, aby sme si pripomínali dôležité udalosti našich dejín, a to aj takto autenticky na miestach, kde sa boje priamo odohrávali. A rovnako dôležité je vzdať hold ľuďom, ktorí za našu slobodu bojovali a patrične si ich uctiť,“ dodal.

Pochod od roku 1988

Pochod partizánskym chodníkom sa uskutočňuje už od roku 1988. Vznikol z iniciatívy priameho účastníka partizánskych bojov genpor. v. v. Jána Husáka a vtedajších starostov obcí Zlatno a Skýcov.

Obyvatelia týchto obcí sa aktívne zapájali do protifašistického odboja, či už priamou účasťou na bojoch, alebo hospodárskou či spravodajskou podporou partizánskych skupín. Nacistickí vojaci za pomoc protifašistickému odboju obec Skýcov 16. marca 1945 vypálili a 13 jej obyvateľov odvliekli do koncentračných táborov. Obete SNP a druhej svetovej vojny pripomínajú v oboch obciach pamätníky.

Viac k témam: minister obrany SR, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Gajdoš si na pochode v Skýcove uctil pamiatku obetí SNP, ocenil význam podujatia © SITA Všetky práva vyhradené.