gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.8.2019 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR sa na základe ostatných správ o vývoji slovenskej ekonomiky nebráni šetreniu. Je pripravené na diskusiu.

Pozorne vnímame vážne signály ochladenia ekonomiky a upozorňujeme, že treba, naopak, zvážiť aj náklady na prípadné opatrenia, ktoré stabilizujú a podporia hospodársky rast,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Ohrozené dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu

Ako ďalej dodal, v tejto súvislosti budú v septembri pokračovať rokovania s predstaviteľmi priemyslu a so sociálnymi partnermi. „Potrebné opatrenia by sa mali prijať v závislosti od prognóz a aktuálneho vývoja ekonomiky,“ konštatoval Stano.

Po tom, ako slovenská ekonomika v druhom kvartáli podľa odhadu Štatistického úradu SR medziročne stúpla len o 1,9 %, je dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejných financií v roku 2019 podľa ministra financií Ladislava Kamenického ohrozené.

Mojou prioritou bude “ukočírovať“ tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie,“ uviedol v polovici augusta. Ak sa aktuálny trend potvrdí aj v druhom polroku, situácia bude podľa Kamenického vážna.

Úspory treba nájsť v rezortoch

Minister financií vyzval svojich kolegov vo vláde, aby začali šetriť. Každý podľa neho musí začať sám od seba.

Namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na ministerstvo financií na dodatočné peniaze, treba začať hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak, aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze,“ zdôraznil Kamenický, ktorý si ešte chce počkať na čísla zo septembrovej prognózy.

Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať, bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov,“ uzavrel.

Viac k témam: ekonomika SR, šetrenie, Štatistický úrad SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo sa po správach o vývoji slovenskej ekonomiky nebráni šetreniu a chce diskutovať © SITA Všetky práva vyhradené.