gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.8.2019 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump povedal, že ho neprekvapilo pozvanie iránskeho ministra zahraničia Mohammada Džaváda Zarífa do Biarritzu s cieľom začať rokovania o znižovaní napätia.

Macron zachraňuje jadrovú dohodu

S francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa totiž o tom predtým rozprával. „Opýtal sa ma. Nepovažujem to vôbec za nezdvorilé, najmä keď ma žiadal o súhlas,“ uviedol Trump.

Už niekoľko mesiacov sa Macron snaží zohrávať vedúcu rolu pri zachraňovaní medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015, ktorá sa rozpadá, odkedy od nej Trump minulý rok odstúpil.

Trump sa k Zarífovi nebude vyjadrovať

Americký prezident novinárom na summite G7 vo Francúzsku len stroho povedal, že sa k Zarífovej prítomnosti vyjadrovať nebude. Niektorí predstavitelia uviedli, že Biely dom o pozvaní iránskeho ministra vopred nevedel.

Zaríf pricestoval do Biarritzu v nedeľu popoludní, pričom sa stretol s Macronom a ďalšími predstaviteľmi Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. Mesto opustil po päťhodinovej návšteve.

Viac k témam: jadrová dohoda, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk – Trumpa pozvanie Zarífa do Biarritzu neprekvapilo, francúzsky prezident ho požiadal o súhlas © SITA Všetky práva vyhradené.