gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.8.2019 (Webnoviny.sk) – Hongkonská polícia počas nedeľňajších protestov, ktoré sprevádzali strety medzi demonštrantmi a policajtmi, zatkla 36 ľudí. Oznámila to v pondelok s tým, že medzi zadržanými je aj 12-ročná osoba.

Spomínaných ľudí zatkli za prečiny ako nezákonné zhromažďovanie, držba útočnej zbrane a napadnutie policajtov.

Proti demonštrantom použili vodné delo

Najväčšie strety v nedeľu nasledovali po protestnom pochode vo štvrti Čchüan-wan, kde niektorí demonštranti blokovali hlavnú ulicu. Policajti sa ich usilovali rozohnať slzotvorným plynom, oni na nich zase hádzali tehly a benzínové bomby. Po prvý raz polícia nasadila proti demonštrantom aj vodné delo.

Polícia v pondelkovom stanovisku tiež potvrdila, že jej šiesti príslušníci vytiahli zbrane a jeden z nich aj vystrelil varovný výstrel do vzduchu. Stalo sa tak po tom, čo ustupovali pred skupinou demonštrantov, ktorá ich naháňala po ulici s palicami a tyčami a obkľúčila ich.

Protesty trvajú viac ako dva mesiace

Hongkong už viac ako dva mesiace sužujú masové protesty volajúce po demokratických reformách a nezávislom vyšetrovaní policajných postupov.

Protesty sú namierené aj proti pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, pričom ľudia žiadajú jej rezignáciu a nové voľby.

Viac k témam: polícia, protesty v Hongkongu, slzný plyn
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Polícia proti demonštrantom v Hongkongu prvýkrát použila vodné delo, padol aj varovný výstrel © SITA Všetky práva vyhradené.