gtag('config', 'UA-130501671-1');

27.8.2019 (Webnoviny.sk) – Hoci je Amazonský prales prevažne brazílsky, je záležitosťou sveta, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. V televíznom vystúpení po summite G7 vo francúzskom Biarritzi zároveň odkázal brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, že mu „nemôžeme dovoliť všetko zničiť„.

Pľúca planéty

Medzi prezidentmi v súčasnosti panuje napätie pre to, ako Bolsonaro rieši situáciu s požiarmi v Amazonskom pralese a ako sa snaží o hospodársky rast na jeho úkor.

Rešpektujeme vašu suverenitu. Je to vaša krajina,“ vyjadril sa Macron. Vzápätí skonštatoval, že Amazonský prales sú „pľúca planéty“ a je teda záležitosťou celej Zeme.

Čiastoční spoluvinníci

Môžeme vám pomôcť znova zalesniť. Môžeme nájsť spôsoby pre váš ekonomický rozvoj, ktorý rešpektuje prírodnú rovnováhu. Ale nemôžeme vám dovoliť všetko zničiť,“ povedal.

Ako tiež uznal, Európa z Brazílie dováža sóju, takže nie je úplne bez viny, keď ide o poľnohospodársky tlak na prales. „Čiastočne sme spoluvinníci,“ dodal.

Viac k témam: Amazonský prales, lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Amazonský prales sú pľúca planéty a je záležitosťou sveta, vyhlásil Macron a trvá na jeho ochrane © SITA Všetky práva vyhradené.