gtag('config', 'UA-130501671-1');

27.8.2019 (Webnoviny.sk) – Nezákonné lustrácie, či už novinárov alebo napríklad prokurátorov, nie sú pochybením len na úrovni ministerstva vnútra. Po utorkovej Detskej hodine otázok v parlamente to pre médiá povedala ministerka vnútra Denisa Saková.

Opatrenia prijali v krátkom čase

„Opatrenia, čo sme mohli prijať, sme prijali v krátkom čase aj so šéfom inšpekcie aj s prezidentom Policajného zboru. Problematika lustrácií je však širokospektrálnejšia,“ uviedla Saková s tým, že od roku 2006, keď sa začal proces informatizácie, rezort vnútra svoje registre otvoril aj iným štátnym inštitúciám alebo súkromnému sektoru.

„Tie registre dostali stavovské organizácie, ako sú advokáti, notári, dátum narodenia si viete vyhľadať aj v rámci katastra,“ zdôraznila ministerka vnútra s tým, že bude nutné vypracovať „nejaké postupy a kontrolné mechanizmy“, aby bolo možné kontrolovať celé široké spektrum osôb, ktoré s dostupnými informáciami narábajú.

Funkčný a bezpečný systém

Dôraz ministerka kladie aj na bezpečnosť NAKA toku, teda informačného systému Národnej kriminálnej agentúry. „Snažíme sa, aby tento systém bol funkčný, aby tento systém bol bezpečný, čo sa týka nejakých pravdepodobných alebo spomenutých únikov informácií, ale zároveň chceme, aby NAKA tok spolupracoval a zahŕňal aj niektoré informácie na úrovni krajov a okresov, aby sme mali taký celistvý prehľad o tom, kde a aké trestné činy sa vyskytujú,“ povedala Saková.

V priebehu svojho pôsobenia na ministerstve Saková podľa vlastných slov nemala informácie o nezákonných lustráciách. Zdôraznila tiež, že nikdy nestretla obvineného podnikateľa Mariana K.

Fakt, že okrem novinárov boli v policajných databázach lustrovaní aj niektorí prokurátori, uviedli na minulotýždňovej tlačovej besede dozoroví prokurátori v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vecou sa zaoberá Úrad inšpekčnej služby MV SR.

Viac k témam: lustrovanie novinárov, minister vnútra SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezákonné lustrácie nie sú len problémom ministerstva, svoje registre otvorili aj pre ďalšie inštitúcie © SITA Všetky práva vyhradené.