gtag('config', 'UA-130501671-1');

27.8.2019 (Webnoviny.sk) – Čínske úrady formálne zatkli čínsko-austrálskeho spisovateľa Yanga Hengjuna na základe obvinení zo špionáže. Potvrdilo to austrálske ministerstvo zahraničia s tým, že ho od januára zadržiavajú v Pekingu v „drsných podmienkach“.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payne uviedla, že jej krajina je zo zatknutia „veľmi znepokojená a sklamaná“.

Austrália žiada Čínu o prepustenie

Austrália opakovane vyzývala Čínu, aby Yanga prepustila. Tamojšie úrady ho však 23. augusta formálne obvinili. Na jeho prepustenie vyzvala Payne aj v utorok.

„Ak doktora Yanga zadržiavajú pre jeho politické názory, mal by byť prepustený. Budem sa naďalej zastávať doktora Yanga, aby som zaistila uspokojivé vysvetlenie jeho zatknutia, že sa k nemu správajú humánne a že sa môže vrátiť domov,“ vyjadrila sa šéfka austrálskej diplomacie vo vyhlásení.

Spisovateľa zatkli aj s rodinou na letisku

Spisovateľ vycestoval do Číny v januári so svojou manželkou a dieťaťom, keď ho zatkli na letisku. Čína ho odvtedy zadržiavala pre údajnú „účasť na zločinných aktivitách ohrozujúcich čínsku národnú bezpečnosť“.

Yang nemal prístup ku svojim právnikom a tiež nemohol mať rodinné návštevy. Prístup k nemu mali len predstavitelia austrálskeho veľvyslanectva, ktorí ho navštívili sedemkrát.

Yang je bývalý čínsky diplomat a spisovateľ, ktorý pred zatknutím písal populárny blog v čínštine o dianí v Číne a medzinárodných vzťahoch, uvádza spravodajský portál BBC. Autor bol aktívny na čínskych sociálnych sieťach či na Twitteri, kde má viac ako 130-tisíc sledovateľov.

Viac k témam: špionáž, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Spisovateľa zadržiavajú v Číne v drsných podmienkach, čelí obvineniam zo špionáže © SITA Všetky práva vyhradené.