gtag('config', 'UA-130501671-1');

29.8.2019 (Webnoviny.sk) – Účastníkom Slovenského národného povstania patrí úcta celej spoločnosti, obetovali totiž svoje životy za lepšiu budúcnosť ďalších generácií. Pri príležitosti osláv 75. výročia SNP to uviedol v príhovore premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Tri základné odkazy

Podľa jeho slov na veteránov hľadí stále s obdivom, pretože reprezentujú tri základné odkazy.

Jedným z nich je obrovská zodpovednosť ľudí, ktorí 29. augusta 1944 zobrali do rúk zbrane. Nechceli čakať, že za nich vyrieši situáciu niekto iný. Oni boli tí, ktorí sa rozhodli nastaviť hrude okupantským guľkám. Druhým odkazom je, že napĺňanie tejto zodpovednosti ich mnohých stálo životy. Znie to asi najmä pre mladé generácie triviálne: ale v slovenských zákopoch a lesoch sa zomieralo. Nebola to žiadna počítačová hra, ale skutočný zápas o život. A mnohí z tých, ktorí ho prežili, ešte mnoho rokov trpeli svojimi zraneniami alebo sa strhávali zo sna, budení scénami, ktoré boli nútení prežiť,“ povedal premiér.

Klamlivá propaganda na sociálnych sieťach

Pellegrini pripomenul, že o odkaze SNP sa musia učiť aj súčasné generácie, aby mali vlastnú predstavu o tom, kam až môže agresia zájsť.

„Na sociálnych sieťach sa dnes otvorene šíria príspevky podnecujúce k násiliu, ktoré klamlivou propagandou vnášajú do spoločnosť chaos. Prekrúcajú historické súvislosti a tvária sa, akoby boli viac záležitosťou názorov ako faktov. Extrémisti pritom prejavujú čoraz väčšiu sofistikovanosť, zjemňujú svoju rétoriku, maskujú ju do tradičných či ľudových hodnôt a pri svojich politických ambíciách sa snažia vplývať najmä na mládež. Veďme preto mladých doma, v rodinách a školách k tomu, aby chápali, kam môže dospieť fašizmus a učme ich tolerancii. Vysvetľujme im, že v druhej svetovej vojne bola definitívne porazená ideológia, ktorá sa snažila o ovládnutie sveta a nehanebne určovala, kto je nadčlovek a kto podradná rasa. I to, kto nemá právo na život. V duchu tohto poučenia sa dnes musíme stavať na odpor každej ideológii, ktorej predstavitelia sa neštítia ničiť všetko, k čomu pociťujú nenávisť,“ dodal.

Sloboda je slovo s hlbokým obsahom

Premiér na záver doplnil, že spomienka na SNP má byť najmä o prejave vďaky a úcty.

„Sloboda je slovo s hlbokým obsahom. Skutočná sloboda však tkvie aj v ochote niesť zodpovednosť – zodpovednosť za budúcnosť, za iných a neznámych ľudí. Naši predkovia sa postavili na odpor aj preto, lebo vedeli, že budúcnosť v neustálom strachu a prenasledovaní sa nedá nazvať životom. Títo ľudia mali tiež svoje túžby a sny o slobodnom živote. Mali svoje rodiny, ku ktorým sa už nikdy nevrátili. Doma po nich ostali vdovy a siroty. Matky a otcovia, ktorí sa nedočkali návratu svojich synov. Nech je pripomienka 75. výročia Slovenského národného povstania predovšetkým vyjadrením našej vďačnosti za obete, prinesené pre naše dobro, život a slobodu,“ uzavrel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania) – fotografie

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania)

Viac k témam: Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP), premiér Slovenskej republiky, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Mladých treba vzdelávať, aby vedeli kam až môže zájsť agresia, vyhlásil Pellegrini na oslavách výročia SNP © SITA Všetky práva vyhradené.