gtag('config', 'UA-130501671-1');

30.8.2019 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) potvrdila, že Irán naďalej prekračuje limity obohacovania uránu, ktoré mu stanovuje jadrová dohoda so svetovými mocnosťami z roku 2015.

V dôvernej štvrťročnej správe pre členov agentúry, ktorú sa podarilo získať tlačovej agentúre The Associated Press (AP), MAAE v piatok uviedla, že iránske zásoby nízko obohateného uránu aj naďalej prekračujú povolené množstvá uvedené v takzvanom Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA).

Irán podľa agentúry tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent.

Porušenie zmluvy minulý mesiac oznámil samotný Irán a potvrdila to aj MAAE. Teherán naďalej s agentúrou spolupracuje a umožňuje jej inšpektorom monitorovať jeho jadrové zariadenia.

Islamská republika pristúpila k tomuto kroku s cieľom vyvinúť tlak na európske mocnosti, aby ponúkli nové podmienky dohody po tom, čo od nej minulý rok odstúpili Spojené štáty a uvalili na Teherán ekonomické sankcie. Európske štáty proti odstúpeniu USA protestovali a opakovane vyzývali Irán, aby dohodu dodržiaval. Tá má za cieľ brzdiť túto islamskú republiku v jej jadrových ambíciách výmenou za ekonomické stimuly.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán aj naďalej porušuje jadrovú dohodu, zásoby uránu prekračujú povolené množstvá © SITA Všetky práva vyhradené.