gtag('config', 'UA-130501671-1');

30.8.2019 (Webnoviny.sk) – Otvorené poslanecké kluby, rokovacia miestnosť, ale aj prehliadka priestorov, ktoré sú počas roka pre verejnosť zatvorené. To sú lákadlá Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR a na Bratislavskom hrade, ktorý sa vždy koná symbolicky 1. septembra na Deň Ústavy Slovenskej republiky.

Brány parlamentu sa pre návštevníkov otvoria v nedeľu o 9:45. Pre verejnosť bude otvorený do 17:00. Bratislavský hrad svojich návštevníkov privíta od 10:00 do 18:00. Kancelária NR SR pripravila bohatý program. Pre deti je pripravená poznávacia cesta parlamentom a parlamentarizmom.

„Deti sa môžu zúčastniť na prehliadke parlamentu s mapkou v ruke, s ktorou budú musieť absolvovať niekoľko stanovíšť. Na každom ich čakajú úlohy súvisiace s budovou parlamentu, ale aj parlamentarizmom. Po absolvovaní trasy a zodpovedaní otázok dostanú okrem rôznych suvenírov aj preukaz mladého poslanca, ktorý je kópiou reálnej poslaneckej karty,“ priblížil pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Tomáš Kostelník.

Slávnostný ceremoniál vztýčenia vlajky

O 11:55 bude slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky Slovenskej republiky pred budovou NR SR. Na 14:00 je naplánovaný krst prvého edukatívneho komiksu o slovenskom parlamentarizme, v ktorom deti hravou a zábavnou formou spoznajú základné štátne orgány, ich právomoci a históriu. Kancelária NR SR si pre návštevníkov pripravila aj tabule s kuriozitami.

„Sú to také miesta, o ktorých človek zrejme netušil, že sa v parlamente nachádzajú, alebo sa na ne viaže zaujímavý príbeh. Napríklad vysvetlenie telefónnych búdok, ktoré sú v parlamente, alebo poukázanie na povestný bankomat, z ktorého na Nový rok 2009 vybrali prvé eurá,“ uviedol Kostelník a dodal, že tradične bude otvorená aj rokovacia sála NR SR, Gremiálna miestnosť, kancelária predsedu NR SR i poslanecké kluby.

Reprezentačné priestory na Bratislavskom hrade

Na Bratislavskom hrade sprístupnia napríklad Reprezentačné priestory, v ktorých sa prijímajú významné návštevy na najvyššej štátnej úrovni. Tieto priestory slúžili na reprezentačné účely aj v minulosti. Využívala ich aj Mária Terézia.

„Pripravili sme aj jednu zaujímavosť. Na miesto, kde kedysi bol reálny trón Márie Terézie, odkiaľ panovala Rakúsko-Uhorsku, počas dňa otvorených dverí umiestnime repliku trónu. Ľudia sa tak budú môcť odfotiť na tróne, ktorý bude osadený medzi obrazmi našich vladárov, na mieste, kde sedela aj Mária Terézia,“ uviedol Kostelník.

Areál Národnej rady SR a Bratislavského hradu bude v nedeľu patriť aj našim záchranným, či obranným zložkám, hasičom a aj policajtom, ktorí pripravili pre záujemcov bohatý program. Napríklad elitní policajti návštevníkom predvedú protiteroristický zásah.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Deň otvorených dverí v NR SR

Viac k témam: Bratislavský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament otvorí svoje brány verejnosti, pred budovou slávnostne vztýčia aj slovenskú vlajku © SITA Všetky práva vyhradené.