gtag('config', 'UA-130501671-1');

31.8.2019 (Webnoviny.sk) – Od Rakúska sa máme čo učiť. Najmä v oblasti infraštruktúry a cestovného ruchu. Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko to povedal na rokovaní predsedov parlamentov v Slavkovskom formáte (Slovensko, Česko, Rakúsko – S3) v rakúskej obci Grafenegg.

Predseda NR SR v sobotu rokoval s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radkom Vondráčkom a predsedom Národnej rady Rakúska Wolfgangom Sobotkom.

Budúcnosť Európskej únie

Témou stretnutia predsedov parlamentov v Slavkovskom formáte bol rok 1989 z troch rôznych perspektív, budúcnosť Európskej únie a medziparlamentné vzťahy.

„Ja ako predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany presadzujem cestovný ruch. Dobre viete, koľko ľudí navštevuje Rakúsko. Môžete vidieť cyklotrasy, kvalitné vína, penzióny či miesta, kde sa dá kultúrne vyžiť. Rakúsko je pre nás vzorom vo viacerých oblastiach a som rád, že máme takéto vzťahy,“ dodal Danko.

„Jednak si vymieňame informácie o našich vzťahoch s Európskym parlamentom, vzájomne si vymieňame informácie v legislatívnych iniciatívach. Spoločne sme sa zaoberali napríklad oblasťou spoločného etického kódexu. Takisto sa na tejto pôde bavíme aj o rokovacích poriadkoch. Je dôležité, aby predsedovia parlamentov komunikovali a vymieňali si skúsenosti,“ povedal Danko.

Symbol demokracie

Sobotné stretnutie bolo podľa šéfa SNS predovšetkým o pripomenutí si výročia roku 1989. „My s Čechmi sme túto situáciu prežívali tak, že sme vnímali Rakúsko ako jeden symbol, že tu je demokracia. Veľmi dobre si pamätáme obdobie, kedy prvýkrát sme mohli vstúpiť na územie Rakúska. Dnes je to samozrejmosť,“ povedal Danko.

Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR uviedol, že Slavkovský formát je oproti Visegrádskej štvorky menej známy. Formát S3 funguje na medzivládnej úrovni od roku 2015.

„Málo sa vie, že existuje niečo ako Slavkov. My sme tu dnes, aby sme sa bavili o tom, ako viesť dialóg s Európou,“ uviedol a dodal, že práve tento formát je jedným z hlavných spôsobov spolupráce s Rakúskom.

Viac k témam: predseda Národnej rady SR (NR SR), predseda Slovenskej národnej strany (SNS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa má od Rakúska stále čo učiť, vyhlásil Danko na stretnutí s Vondráčkom a Sobotkom © SITA Všetky práva vyhradené.