gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.9.2019 (Webnoviny.sk) – Hurikán Dorian v nedeľu zosilnel na hurikán piatej kategórie a zasiahol severnú časť Bahám. Živel s katastrofickou ničivou silou sprevádza rekordný vietor s rýchlosťou 295 kilometrov za hodinu a radí ho tak medzi najsilnejšie hurikány v Atlantickom oceáne, ktoré v histórii meraní zasiahli pevninu. Naposledy takúto rýchlosť namerali pri hurikáne v roku 1935.

Vytrhával strechy domov a stromy

Dorian po prvý raz dosiahol bahamskú pevninu o 12:40 miestneho času v Elbow Cay na ostrovoch Abaco, po druhý raz sa tak stalo blízko Marsh Harbour na ostrove Great Abaco o 14:00. Hurikán, ktorý sa pohybuje smerom na západ rýchlosťou 11 kilometrov za hodinu, tam vytrhával strechy domov, stromy a ničil elektrické vedenie.

Stovky ľudí sa pred ním skrývajú v školách, kostoloch a ďalších úkrytoch.

Bahamské úrady pred príchodom hurikánu opakovane varovali ľudí a vyzvali ich na evakuáciu. Dokonca prenajali lode, aby ľudí previezli ľudí na väčšie ostrovy. Aj napriek nebezpečenstvu desiatky obyvateľov nariadenia neposlúchli, píše agentúra AP.

Uzavreli cesty a letiská

Podľa hovorcu bahamskej vlády Kevina Harrisa Dorian pravdepodobne postihne 73-tisíc obyvateľov a 21-tisíc domov. Úrady preň uzavreli niektoré cesty a letiská na ostrovoch Abaco, Grand Bahama a Bimini. Medzinárodné letisko v hlavnom meste Nassau zostáva otvorené.

Po Bahamách by sa mal hurikán podľa predpovedí začať pohybovať smerom k americkému pobrežiu. V utorok a stredu by mal prejsť pri pobreží Floridy a Georgie a vo štvrtok zasiahnuť Južnú a Severnú Karolínu.

Viac k témam: hurikán Dorian
Zdroj: Webnoviny.sk – Dorian zasiahol Bahamy a zosilnel na hurikán piatej kategórie, sprevádza ho rekordný vietor © SITA Všetky práva vyhradené.