gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.9.2019 (Webnoviny.sk) – Pápež František uviazol na 25 minút vo výťahu a vyslobodiť ho odtiaľ museli hasiči. Sedem minúť preto meškal na poludňajšiu modlitbu Anjel Pána.

Pápež sa ospravedlnil veriacim na Námestí svätého Petra za to, že mešká, a vysvetlil, že sa výťah zasekol, pre „pokles elektrického napätia“. Následne vyzval ľudí, aby zatlieskali vatikánskym hasičom, ktorí ho z výťahu vyslobodili.

Vlády majú podniknúť drastické kroky

Pápež vo svojom príhovore veriacim neskôr vyzval vlády, aby ukázali „politickú vôľu“ a podnikli drastické kroky na riešenie zmeny klímy, pričom tiež skonštatoval, že je čas upustiť od závislosti na fosílnych palivách.

Na klimatickom summite Organizácie Spojených národov, ktorý sa uskutoční neskôr počas septembra, budú podľa Františka „vlády musieť ukázať politickú vôľu na podniknutie drastických opatrení“, aby zabránili možným nulovým emisiám skleníkových plynov a obmedzili nárast priemernej globálnej teploty v súlade s parížskymi klimatickými dohodami.

Vymenuje 13 nových kardinálov

Výzva začala niekoľko týždňov modlitieb kresťanov s cieľom zvýšiť politickú informovanosť o znečistení a využívaní prírodných zdrojov. Pápež okrem toho apeloval na ľudí, aby sa zamysleli nad „premyslenými a škodlivými“ rozhodnutiami o spotrebe a „sebeckými“ postojmi k stvoreniu.

Pápež František tiež v nedeľu oznámil, že počas slávnostného obradu 5. októbra vymenuje 13 nových kardinálov. Dvaja z budúcich kardinálov pochádzajú z prevažne moslimských krajín – Maroka a Indonézie, ďalší sú napríklad z Kuby, Konga, Guatemaly,Talianska alebo Španielska.

Kardinálom sa stane aj kanadský jezuita Michal Czerny, ktorý sa narodil v bývalom Československu. Desiati duchovní sú mladší ako 80 rokov a budú sa môcť zúčastniť na konkláve v prípade voľby nového pápeža.

Viac k témam: hasiči, výťah
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František sa zasekol vo výťahu a meškal na modlitbu Anjel Pána © SITA Všetky práva vyhradené.