gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.9.2019 (Webnoviny.sk) – V spoločnosti Volkswagen Slovakia (VW SK) začína od 1. septembra platiť nová kolektívna zmluva, na ktorej sa dohodlo vedenie VW SK a odborová organizácia Moderné odbory Volkswagen (MOV).

Platnosť kolektívnej zmluvy je na štyri roky, do 31. augusta 2023. Informovala o tom hovorkyňa VW SK Lucia Kovarovič Makayová.

Postupné zvýšenie tarifných miezd

V kolektívnej zmluve bolo dohodnuté postupné zvyšovanie tarifných miezd, ako aj päťročná garancia zamestnanosti.

Zmluva hovorí o postupnom zvyšovaní tarifných miezd o 3,5 percenta a jednorazovej platbe vo výške 350 eur od 1. septembra 2019. V nasledujúcom roku sa zvýšia mzdy o ďalších 4,2 percenta, pričom jednorazová platba má byť 250 eur, v rokoch 2021 a 2022 mzdy porastú o 4,5 percenta. Jednorazová platba v roku 2022 bude 200 eur.

„Teší ma, že sme spolu s odborovou organizáciou dokázali viesť konštruktívne a férové rokovania a prostredníctvom ich výsledku vysielame koncernu Volkswagen pozitívny signál, že patríme medzi stabilné a konkurencieschopné závody. Výsledok kolektívneho vyjednávania reflektuje spoluzodpovednosť odborov a podniku za budúcnosť našej spoločnosti,“ uviedol člen predstavenstva pre personálnu oblasť vo VW SK Sebastian Krapoth.

Vopred odsúhlasené nástroje flexibility

V novej kolektívnej zmluve je zakotvená aj dohoda o zabezpečení zamestnanosti na najbližších päť rokov, v rámci ktorej sa spoločnosť zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti.

V oprávnených situáciách bude zamestnávateľ po dohode s odborovou organizáciou využívať pre zachovanie zamestnanosti vopred odsúhlasené nástroje flexibility ako skrátený pracovný týždeň, konto pracovného času, či náhradu mzdy v prípade prekážky na strane zamestnávateľa. Medzi ďalšie body dohodnuté v novej kolektívnej zmluve patrí aj predĺženie prestávky v práci o platených päť minút. Všetky doteraz dohodnuté výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy zostávajú zachované.

„Dohodnutím novej kolektívnej zmluvy sme zabezpečili naďalej dobré pracovné podmienky pre zamestnancov, a to v obzvlášť náročných časoch, v ktorých sa automobilový priemysel a VW SK momentálne nachádzajú. V dôsledku zmenených rámcových podmienok je súčasná situácia v závode aj celom koncerne oveľa zložitejšia ako v uplynulých rokoch. Zabezpečenie garancie zamestnanosti a stabilita pracovných miest sa preto stali na najbližšie roky prioritou, a to najmä pri udržaní dobrých pracovných a mzdových podmienok, ktoré sme dosiahli v predchádzajúcich kolektívnych vyjednávaniach,“ uviedol predseda MOV Zoroslav Smolinský.

Viac k témam: kolektívna zmluva, Moderné odbory Volkswagen, Volkswagen Slovakia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Volkswagene Slovakia platí nová kolektívna zmluva, zabezpečí dobré podmienky pre zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.