gtag('config', 'UA-130501671-1');

2.9.2019 (Webnoviny.sk) – Za nepripravené a nedomyslené považuje Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) dva poslanecké legislatívne návrhy, ktorými sa má zaviesť automatické zvyšovanie minimálnej mzdy podľa rastu priemernej mzdy na Slovensku a zvýšiť rozsah dovolenky pre mladých rodičov do 33 rokov zo štyroch na päť týždňov. „V prípade ich schválenia budú tieto novely viesť k ďalšiemu poklesu konkurencieschopnosti Slovenska,“ uviedol ZAP v tlačovej správe.

Náklady zamestnávateľov stúpnu

Ak tieto dva návrhy parlament schváli, podľa ZAP budú opätovne zvyšovať náklady zamestnávateľov. „Ekonomické analýzy nám už teraz ukazujú, že na Slovensku dochádza k znižovaniu výkonnosti firiem, postupnému zastavovaniu investícií, čo so sebou prináša aj znižovanie zamestnanosti a hrozbu prepúšťania,“ varuje zväz.

ZAP tvrdí, že aj na tieto skutočnosti jeho predstavitelia upozorňovali predsedu vlády Petra Pellegriniho a zástupcov viacerých ministerstiev na spoločnom stretnutí vo februári tohto roku.

„Výsledkom rokovania bol prísľub, že akékoľvek ďalšie volebné balíčky nebudú zaťažovať zamestnávateľov, alebo tieto budú kompenzované tak, aby sa nezhoršovala pozícia výrobcov pôsobiacich na Slovensku v tvrdej konkurencii na globálnych trhoch,“ uviedol zväz. Počas rokovania vládu zväz žiadal aj o kompenzáciu dopadov z predošlých sociálnych balíčkov.

„K žiadnej kompenzácii dodnes neprišlo. Naopak, prichádzajú nové návrhy na zásadnú zmenu pracovno-právnej legislatívy,“ tvrdí ZAP.

Nebezpečný mechanizmus

Za mimoriadne nebezpečný považuje automobilový zväz hlavne návrh na spôsob výpočtu minimálnej mzdy bez toho, aby bola odpojená od ostatných 42 zákonov, ktoré už teraz automaticky zvyšujú náklady zamestnávateľov.

„Toto vytvára nebezpečný mechanizmus neustáleho nárastu nákladov. Najmä ak vývoj miezd, vrátane minimálnej mzdy, nie je podložený rastom produktivity práce,“ upozornili. Zväz preto žiada vládu, aby podobné návrhy iniciovala štandardným spôsobom.

„Je nevyhnutné, aby prešli celým legislatívnym procesom a celospoločenskou diskusiou, ktorá by analyzovala ich dopady. Zároveň je nevyhnutné hľadať aj možnosti ako dopady noviel zákonov kompenzovať,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Ak má vláda ambíciu novelizovať Zákonník práce, ZAP vidí iné témy, ktoré akútne potrebujú riešenie. „Ide hlavne o problematiku zvýšenia flexibility pracovného trhu, ako aj prijímania nástrojov, ktoré budú smerovať k udržaniu zamestnanosti, predovšetkým v obdobiach poklesu ekonomického rastu a hrozieb prepúšťania,“ dodal zväz.

Objektívne faktory vo vzorci

Poslanci NR SR za Smer-SD predložili do parlamentu návrh novely zákona o minimálnej mzde, podľa ktorého by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku od roku 2021 tvorili najmenej 60 % z priemernej mzdy na Slovensku.

V roku 2021 by minimálna mzda mala tvoriť 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019. Vzorec by stanovoval len najnižšie možné zvýšenie minimálnej mzdy, pričom zamestnávatelia a odborári by sa mohli dohodnúť aj na vyššej sume minimálnych hrubých zárobkov.

„Vnášame do výpočtu minimálnej mzdy objektívne faktory,“ povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. O návrhu novely zákona by mal parlament rokovať na septembrovej schôdzi Národnej rady SR.

Päť týždňov dovolenky

Na septembrovej schôdzi, ktorá sa začína 10. septembra tohto roka, by mal parlament rokovať aj o návrhu novely Zákonníka práce od poslancov NR SR za SNS Tibora Jančulu a Magdalény Kuciaňovej, podľa ktorého majú mať aj rodičia do 33 rokov veku od začiatku budúceho roka nárok na päť týždňov dovolenky namiesto súčasných štyroch týždňov.

V súčasnosti pracovný kódex päť týždňov dovolenky priznáva len tým zamestnancom, ktorí dovŕšili 33 rokov. Dvojica národniarov navrhuje, aby sa to týkalo aj zamestnancov mladších ako 33 rokov, ak sa trvalo starajú o dieťa.

„Aj s ohľadom na spomaľovanie ekonomiky a následnú výzvu ministra financií na šetrenie vyjadrujeme svoj nesúhlas s uvedenou iniciatívou novelizovať Zákonník práce,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová Špániková.

Zamestnávatelia upozorňujú na to, že zvýšenie nároku na dovolenku z terajších štyroch týždňov na päť týždňov u zamestnancov do 33 rokov znamená reálne zníženie fondu odpracovaných hodín a potrebu ich vykrytia.

Viac k témam: minimálna mzda, Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Návrhy na automatické zvyšovanie minimálnej mzdy sú nedomyslené, tvrdí Zväz automobilového priemyslu © SITA Všetky práva vyhradené.