gtag('config', 'UA-130501671-1');

2.9.2019 (Webnoviny.sk) – Britský premiér Boris Johnson na začiatku dôležitého týždňa pre britskú politiku tvrdo zatlačil na členov vlastnej Konzervatívnej strany, ktorí sú proti jeho plánu brexitu.

Varoval „rebelov“

Takzvaných „rebelov“ v pondelok varoval, že ak sa v parlamente zúčastnia na úsilí opozície zablokovať odchod Londýna z Európskej únie (EÚ) bez dohody, vylúčia ich zo strany.

Bývalý konzervatívny minister spravodlivosti David Gauke Johnsona obvinil z „podpichovania“ členov strany, aby hlasovali proti vláde. Následne by ich vylúčili v prospech tých zákonodarcov, ktorí v otázke brexitu podporujú politiku premiéra.

Je to očividne obzvlášť konfrontačný prístup, a úprimne si myslím, že jeho cieľom je preorientovať a transformovať Konzervatívnu stranu vo veľkej miere smerom k brexitovej strane,“ povedal Gauke pre britskú BBC.

Chce otvoriť dohodu

Premiér Johnson žiada európsky blok, aby opätovne otvoril dohodu vyrokovanú jeho predchodkyňou Theresou Mayovou s cieľom uskutočniť v nej zmeny, ktoré by umožnili jej schválenie v britskom parlamente. Stále však trvá na tom, že Británia opustí úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej.

Britská opozícia chce zabrániť odchodu Veľkej Británie z EÚ bez dohody a žiada ďalší odklad brexitu. V parlamente chce predstaviť zákon, ktorý by to umožnil. Na jeho presadenie však majú veľmi málo času.

Britská kráľovná Alžbeta II. totiž vyhovela žiadosti vlády o prerušenie rokovania parlamentu. Schôdzu prerušia medzi 9. a 12. septembrom, len niekoľko dní po tom, ako sa poslanci po letnej prestávke vracajú do práce a zároveň len niekoľko týždňov pred termínom brexitu. Poslanci opätovne zasadnú 14. októbra.

Viac k témam: Brexit, Konzervatívna strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Johnson chce vylúčiť členov vlastnej strany, ktorí sú proti jeho plánu brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.