gtag('config', 'UA-130501671-1');

2.9.2019 (Webnoviny.sk) – Ukrajina má podporu Spojených štátov, uistil americký viceprezident Mike Pence ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pence tak urobil po vyjadreniach amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyjadril podporu Rusku, aby sa mohlo vrátiť medzi sedem najvyspelejších demokracií sveta, takzvané G7. Rusko pritom vylúčili z vtedajšieho bloku G8 po anexii ukrajinského Krymu v roku 2014.

Pozastavenie finančnej pomoci

Pence sa stretol s ukrajinským prezidentom vo Varšave, kde sa v nedeľu uskutočnilo spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny, ktorá sa začala 1. septembra 1939 útokom nacistického Nemecka na Poľsko.

Stalo sa tak po minulotýždňových vyjadreniach Trumpa a rozhodnutí americkej administratívy pozastaviť finančnú pomoc Ukrajine určenú na bezpečnosť v hodnote 250 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 227 miliónov eur).

Stoja pri ukrajinskom ľude

Ako Pence uviedol, Spojené štáty po obsadení Krymu Ruskom „pevne zastávali územnú celistvosť Ukrajiny„. Ukrajina, ako aj väčšina ostatných krajín, považuje krok Ruska za nezákonný.

V otázke vašej bezpečnosti, územnej celistvosti, vrátane ukrajinského oprávneného nároku na polostrov Krym, budeme naďalej stáť pri ukrajinskom ľude,“ povedal Pence.

Viac k témam: Krym, Rusko, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina má aj po vyjadreniach Trumpa podporu Spojených štátov, uistil Pence prezidenta Zelenského © SITA Všetky práva vyhradené.