gtag('config', 'UA-130501671-1');

3.9.2019 (Webnoviny.sk) – Šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar by mal pochopiť, že je čas odísť a mal by odísť sám. Myslí si to tieňový minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Reagoval na medializovanú výstavbu v Národnom parku Nízke Tatry.

„Generála Balciara médiá opakovane spájajú s viacerými kauzami. Napriek tomu, že to vedeli politici i verejnosť, bol vymenovaný súčasným ministrom obrany Petrom Gajdošom za riaditeľa Vojenského spravodajstva. Vojenské spravodajstvo je primárne o tom, že mu treba dôverovať. Ako sa im dá dôverovať, keď im šéfuje takýto človek, ktorý ma zrazu obrovský majetok?“ pýtal sa Naď na utorkovej tlačovej besede.

Chýba transparentnosť konania

Podľa neho má Balciar 23 nehnuteľností. „Niektoré kúpil od černákovcov a 12 apartmánov dostal od otca, ktorý ich kúpil od bývalého investičného manažéra Penty,“ uviedol Naď.

Naďovi pri Balciarovi chýba transparentnosť konania, transparentnosť dokladovania majetku a príjmov a transparentnosť toho, s kým sa stretáva.

„Generál Balciar v týchto aspektoch zlyhal. Pre mňa bol nepochopiteľne vymenovaný za riaditeľa. Bol trikrát povýšený a teraz je štvorhviezdičkový generál. Vojaci zarábajú asi tisíc eur, minister päťtisíc eur a riaditeľ zarába asi desaťtisíc eur. Nemyslím si, že toto je normálne. Má majetky v hodnote miliónov eur a pochybné styky. Taký človek nikdy riaditeľom nemal byť,“ uzavrel Naď.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger vyzval ministra obrany Petra Gajdoša, aby v mene generála vysvetlil majetkové pomery. „Rozsah nehnuteľností a ich hodnota je problém. Je tu podozrenie, že ich generál kúpil od závadových osôb. Vrhá to zlý tieň na Vojenské spravodajstvo. Vyzývame, aby sa vzdal svojej funkcie,“ uviedol Heger.

Výstavbu musia preveriť úrady

Šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar je profesionál a jeho súkromné aktivity nebudem komentovať. Uviedol to pred utorkovým zasadnutím parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Podľa jeho slov musia medializovanú výstavbu v Národnom parku Nízke Tatry preveriť príslušné úrady. „Máme stavebný úrad, ktorý vydáva povolenia. Ja nemám dôvod situáciu preverovať. Ide o súkromné aktivity generála Balciara,“ povedal Gajdoš.

Odvolanie Balciara z jeho postu požaduje opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Minister obrany Gajdoš túto požiadavku nezachytil, podľa jeho slov je s prácou šéfa Vojenského spravodajstva spokojný a zatiaľ na odvolanie nevidí dôvod.

Viac k témam: minister obrany SR, Vojenské spravodajstvo (VS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Balciar musí skončiť ako šéf vojenských „tajných“, žiada OĽaNO a na situáciu reagoval aj Gajdoš © SITA Všetky práva vyhradené.