gtag('config', 'UA-130501671-1');

3.9.2019 (Webnoviny.sk) – Hurikán Dorian si na Bahamách vyžiadal najmenej päť mŕtvych. Tamojšie úrady vyzvali obyvateľov, aby si zabezpečili kladivá, ktorými si majú v prípade zvýšenej hladiny vody spraviť dieru v podkroví.

Záchranári vyhlásili, že aj oni musia počkať, kým sa situácia trocha zlepší, aby mohli pomôcť ľuďom. „Jednoducho sa k vám nedostaneme,“ uviedol šéf polície v rozhlasovej stanici ZNS.

Bábätko uviazlo na streche

Premiér Hubert Minnis vyhlásil, že krajina čelí „historickej tragédii„, pričom škody označil za „rozsiahle a bezprecedentné„. Politik potvrdil, že najmenej 21 zranených osôb evakuovali helikoptérou.

Dorian ničil strechy, prevracal autá a zaplavil „obrovské“ množstvo domov. Tamojšie rádio prijalo viac ako dvetisíc správ od ľudí v núdzi. Medzi nimi boli aj hlásenia o päťmesačnom bábätku uväznenom na streche či starej matke so šiestimi vnúčatami, ktoré si spravili v streche dieru, aby unikli pred vodou.

Evakuovali stovky tisíc ľudí

Úrady varovali, že hurikán môže zapríčiniť sedem metrov vysoké vlny. Zrušili tiež viac ako 1300 letov a ďalších tisíc zrejme zrušia v utorok.

Výstrahy stále platia pre americké štáty Florida a Georgia, kde už nariadili evakuáciu niektorých oblastí. V Južnej Karolíne evakuovali približne 830-tisíc ľudí.

Viac k témam: evakuácia, hurikán Dorian
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Hurikán Dorian si na Bahamách vyžiadal prvé obete, prevracal autá a zaplavil množstvo domov © SITA Všetky práva vyhradené.