gtag('config', 'UA-130501671-1');

3.9.2019 (Webnoviny.sk) – Juhoafrická polícia zatkla viac ako 90 ľudí v piatich častiach Johannesburgu a Pretórie, kde už po tretí deň zúria nepokoje.

Výtržníci v mestách rabovali obchody či podpaľovali zahraničné podniky. Mnohé poničené zariadenia zostali zavreté, keďže sa ich vlastníci, mnohí z nich cudzinci, boja do nich vrátiť.

Prezident útoky a násilnosti skritizoval

Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) dni rabovania a podpaľačských útokov skritizoval a násilnosti nazval „absolútne neprijateľnými“.

„Sme krajina, ktorá je zaviazaná bojovať proti xenofóbii. Nepovoľujeme a nemôžeme tolerovať útoky na ľudí z druhých afrických krajín,“ vyjadril sa Cyril Ramaphosa vo videu, ktoré zverejnil v utorok na Twitteri.

„Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre ľudí, ktorí majú pocit, že im ľudia z cudzích krajín berú prácu, a ktorí ich napádajú, ničia im majetok a zabíjajú ich,“ dodal prezident s tým, že to musí prestať.

Vlády afrických štátov varovali občanov

V pondelok vlády afrických štátov varovali svojich občanov v JAR, aby prijali bezpečnostné opatrenia. Etiópske veľvyslanectvo v JAR odporučilo Etiópčanom, aby zavreli svoje obchody, až kým sa znova nenastolí pokoj.

Zambijské ministerstvo dopravy a komunikácií varovalo zambijských kamionistov, aby necestovali do Južnej Afriky. Nigérijská vláda zase skritizovala juhoafrickú vládu za jej „neefektívnu“ reakciu na útoky na jej občanov.

Viac k témam: občianske nepokoje, podpaľač, rabovanie obchodov, útoky
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Výtržníci v Johannesburgu rabovali a podpaľovali obchody, polícia už zatkla viac ako 90 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.