gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.9.2019 (Webnoviny.sk) – Šéfka hongkonskej pročínskej administratívy Carrie Lam v stredu oznámila, že vláda formálne stiahne zákon o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti z Hongkongu do Číny, ktorý vyvolal mesiace trvajúce demonštrácie miestnych obyvateľov.

Splnila tak jednu z požiadaviek demonštrantov. Protesty prerástli do násilností a v auguste viedli až k uzatvoreniu letiska.

Nebudú akceptovať požiadavky

Lam v stredu v prednahratom televíznom vystúpení uviedla, že vláda nebude akceptovať ďalšie požiadavky protestujúcich, vrátane nezávislého vyšetrenia údajných neadekvátnych zásahov polície voči demonštrantom.

Miesto toho vymenovala dvoch nových členov úradu, ktorý má na starosti prešetrenie týchto obvinení. „Nahraďme konflikt konverzáciou a hľadajme riešenia,“ povedala tiež vo svojom vyhlásení.

Je to príliš málo

Poslanec Michael Tien si myslí, že stiahnutie zákona nezmení názor verejnosti, ak ho nebudú sprevádzať ďalšie ústupky, najmä nezávislé prešetrenie policajných postupov.

Je to príliš málo a príliš neskoro. Pozornosť (demonštrantov) sa teraz úplne posunula. Väčšina ľudí si nepamätá, o čom je ten zákon, sú však viac znepokojení stupňujúcim sa násilím a údajnou prílišnou tvrdosťou polície voči demonštrantom,“ povedal Tien.

Násilné strety s políciou

Strety medzi políciou a demonštrantmi sú po takmer troch mesiacoch protestov čoraz násilnejšie. Minulý víkend hádzali protestujúci na príslušníkov polície zápalné fľaše a zakladali na uliciach oheň.

Polícia proti nim zakročila slzotvorným plynom a vodným delom a neskôr večer vtrhla aj do vagóna metra, kde policajti pasažierov zbili obuškami a striekali na nich aj slzný sprej. Polícia uviedla, že na stanicu metra prišli zatknúť ľudí po tom, čo demonštranti napadli ďalšie osoby a poškodili majetok vo vnútri stanice. V nedeľu zase demonštranti blokovali dopravu na letisko.

Viac k témam: demonštrácie, návrh zákona, protesty v Hongkongu
Zdroj: Webnoviny.sk – Hongkonská vláda stiahne kontroverzný zákon, ale nebude akceptovať ďalšie požiadavky demonštrantov © SITA Všetky práva vyhradené.